logo yeni

calisanlar2 copy

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ UNUTTULAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Denizli' de yeni yapılan valilik binasında ki tabelada "Türkiye Cumhuriyeti" ibaresi bulunmadan sadece "Denizli Hükümet Konağı" yazısına yer verilmesi tepkiye neden oldu. 

CHP Denizli Merkez İlçe Başkanı Ömer Yurtseven, Atatürk’ün ders kitaplarından çıkarıldığı ve okullarda tabelasının indirildiği bir dönemde yeni yapılan Valilik binasından "Türkiye Cumhuriyeti’’ ibaresinin kaldırılmasının acı verici olduğunu, AKP iktidarı döneminde Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili tüm değerlerin silinmeye ve yok edilmeye çalışıldığını savundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bedeller ödenerek bağımsız bir devlet olarak kurulduğunu anlatan CHP Denizli Merkez İlçe Başkanı, daha sonra şunları söyledi:

‘’Türkiye Cumhuriye’nin adını kaldırmak, yok saymak nasıl bir cesarettir. Üstelik bunu Valilik binasında meydan okurcasına yapıyorlar. Hiç bir gerekçe bu rezaleti ört bas edemez. Bu olayın sorumluları ortaya çıkarılmalı ve hesabı sorulmalıdır. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdışı bir yapıya dönüştürülmesi çabaları adeta bir kampanyaya dönüştürülmüştür. Asıl hedef Atatürk ve Cumhuriyettir. Tüm uygulamalar, halkımızı Atatürk’ten uzaklaştırmak, unutturmak ve Cumhuriyet’i işlevsiz hale getirmeye yönelik sinsi senaryoların bir parçasıdır.’’

CHP’li Yurtseven, konu hakkında gerekli girişimlerde bulunduklarını ve yeni Valilik binasına asılan tabelanın "Türkiye Cumhuriyeti’’ yazılı yeni tabelayla değiştirileceği sözünü aldıklarını da vurgulayarak devamla şöyle dedi:

‘’Yeni Valilik binasının tabelasından Türkiye Cumhuriyeti ifadesinin kaldırılması ile skandalı fofoğraflarla belgeledik. Konuyu Denizli Valisi Abdülkadir Demir’e ilettik. Vali bey tabelanın kendilerinden habersiz asıldığını ifade ederek, müteahhit firma Kanyon inşaat ile görüşerek gerekli uyarıyı yaptıklarını dile getirdi. İnşaatı bitme aşamasına Valilik binasının henüz kabulünün yapılmadığını belirten Vali Demir, yeni tabelada Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin bulunacağını söyledi. CHP olarak bu olayın takipçisi olacağız. Skandalın peşini bırakmayacağız’’ dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.