logo yeni

GELİR ADALETSİZLİĞİNDE OECD ÜLKELERİ ARASINDA NEREDEYİZ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas18Türkiye’nin gelir dağılımı bakımından en kötü ülkeler arasında ön sıralarda yer aldığını belirten milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ, üst gelir grubu ile alt gelir grubu arasındaki farkın azaltılması için ne zaman çalışma yapılacağını sordu.

Gelir dağılımında en adaletsiz ikinci ülke

Türeli, önergesinde OECD tarafından 2014 yılının Aralık ayında yayımlanan “Gelir Eşitsizliği Ekonomik Büyümeye Zarar Verir mi?” adlı rapora göre Türkiye’nin 2011 yılında OECD ülkeleri arasında gelir dağılımının en adaletsiz biçimde paylaşıldığı 2. ülke konumunda olduğunu belirtti. Buna ek olarak, en zengin yüzde 10’Iuk kesimin sahip olduğu gelirle en yoksul yüzde 10’luk kesimin sahip olduğu gelir arasında 15,2 kat fark olduğunu, bu farkın OECD ülkelerinde ortalama yüzde 9,8 olarak gerçekleştiğini vurgulayan Türeli, gelir dağılımındaki adaletsizliği ölçen Gini Katsayısı verilerine bakıldığında da, Türkiye’de 0,41 olan rakamın OECD ülkelerinde 0,32 olduğu gözüktüğünü ifade etti.

Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında yoksulluk oranının en yüksek olduğu 3. ülke durumunda olduğunu ve göreli yoksulluk rakamlarına bakıldığında ise Türkiye’nin göreli yoksulluk oranının yüzde 19,2 iken OECD ortalamasının yüzde 11,7 olduğunun görüldüğünü ifade eden Türeli, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’ in yanıtlaması istemiyle aşağıdaki soruları yöneltti:

1-Ülkemizde gelir dağılımı adaletsizliğinin bu kadar yüksek olmasının sebepleri nelerdir?

2-Türkiye’de en üst gelir grubuyla en alt gelir grubu arasında oluşan. yüzde 15,2’lik farkın OECD ortalamasının çok üzerinde olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

3-Türkiye’de yaşanan gelir dağılımı adaletsizliğinin giderilmesi amacıyla Bakanlığınızca yürütülmekte olan ne gibi çalışmalar bulunmaktadır?

4-Türkiye’nin, OECD ülkeleri arasında yoksulluk oranınım en yüksek olduğu 3. ülke olması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.