logo yeni

calisanlar2 copy

DERSHANELERE YÖK DE KARŞI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş, Türkiye’de dershanelerin misyonunu tamamladığını ve kapatılması gerektiğini belirterek, “Dershaneler okul olarak hizmete devam etmeli ki okul eksiğimizi giderelim ve okullaşma oranımızı yükseltelim” dedi.

‘Güncel Gelişmeler Işığında Yükseköğretim Politikaları’ konulu panelde konuşan YÖK Üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş, bir süredir kapatılması tartışılan dershanelere ilişkin olarak şunları söyledi.

“Dershanelerin kapatılması gündemde. Ben dershanelerin artık misyonlarını tamamladığı kanaatindeyim. Ve tamamen Sayın Başbakanla hem fikirim bu konuda.

Dershanelerin olması demek orta öğretimin görevini yapmaması demek. Hiç kimse kusura bakmasın. Bugün dershaneler kapatılsın derken benim de yaklaşımım bu dur ki, sanıyorum Sayın Başbakan da onu vurgulamaya çalıştı. Bakın onların zarar etmesi diye söz konusu değil. Onların zarar etmesi hiçbir zaman aklımın köşesinden bile geçmedi. Ama onlar hizmete devam etmeliler. Yüksek öğretime ayrılanlar yüksek öğretime, orta öğretime ayrılanlar ortaöğretime, ki işte bu eksiğimizi oradan giderelim.

Okullaşma oranımızı yükseltelim ama bu arada Milli Eğitim Bakanlığı’na çok ciddi bir iş düşüyor. Yüksek öğretim ile orta öğretim arasındaki o kopukluğun giderilmesi lazım. Benim zamanımda liseyi bitirmeyen adam fakülteye müracaat edemezdi. Öyle bir merkezi sistem kurulmuştu. Çünkü üniversiteye müracaat etmek demek, ben orta öğretimi tamamladım demek.

Dershanelerin ben aslında aleyhlerine değil, bunun lehlerine olacağını düşünüyorum. Ve fırsat eşitliği açısından da diğer bir konu. Bugün dershanelerin çünkü resmi döndürdüğü para, maliyenin kaydedebildiği para çok ciddi miktarlarda. Onu yüksek öğretime kanalize ederseniz, orta öğretime kanalize ederseniz kaliteyi beş misli artırırsınız.

Kayıtsız olanlardan haber var mı? Evde hocanın öğrenci kabul ettiğinden haberi olan var mı? Merdiven altına iner deniyor da, hayır. Gerçek anlamda kaliteli bir ortaöğretim verildiğinde dünyada her yerde böyle. Araya başka bir aracının girmesi olmaması lazım. Benim şahsi düşüncelerim belki yanlış olabilir.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.