logo yeni

MÜBAŞİR PERSONELİN KILIK KIYAFETLERİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet3Eskişehir Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri Adalet Komisyonu Başkanlığının 20 Mart 2015 tarihli yazısı ile Eskişehir Adliyesi ve diğer Eskişehir yargı birimlerinde Mübaşir personelin kılık kıyafetlerine ilişkin tek tip uygulamaya geçileceği iddiası, milletvekili Mahmut TANAL tarafından Meclis’e taşındı.

Adalet Bakanı Kenan İPEK tarafından cevaplanması istenen önergede, “Adalet Bakanlığı ve Taşra Teşkilatında çalışan memur ve sözleşmeli personellerin kılık ve kıyafetlerinin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik ile belirlenmektedir. Buna rağmen Eskişehir Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri Adalet Komisyonu Başkanlığının 20 Mart 2015 tarihli yazısında başta Eskişehir Adliyesi olmak üzere diğer Eskişehir yargı birimlerinde Mübaşir personellerin kılık kıyafetlerine ilişkin tek tip uygulamaya geçileceği ayrıca bu belirtilen kılık kıyafetle ilgili resimler ve anketlerin yer aldığına dair iddialar doğru mudur? Doğru ise bunun hukuki gerekçeleri nelerdir?” sorusuna yer verildi.

Tanal önergesinde, söz konusu kararın mevcut yönetmeliğe, ayrıca Anayasa ve uluslararası sözleşmelerce tarafından bireylere tanınan haklara aykırılık teşkil edip etmeyeceğini sordu.

Önergede, Eskişehir Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri Adalet Komisyonu Başkanlığının kararı doğrultusunda konu ile ilgili herhangi bir işlem tesis edilip edilmediği ve söz konusu yeni kıyafetlerin dikim ihalesinin hangi firmaya ne kadar ücretle teklif edildiği hususlarının da Bakan Kenan İPEK tarafından cevaplanması istendi.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.