logo yeni

HSYK HAKİMİN UYUDUĞU İDDİALARINI KABUL ETMEDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

hakim2HSYK iki yıl önce İzmir’de görülen bir davada uyuduğu iddia edilen hakim hakkında soruşturma izni vermedi.

İzmir’de, yasadışı Maoist Komünist Parti (MKP) adına faaliyet yürüttükleri suçlamasıyla 22 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşmasında, yargılamaya başkanlık eden hakimin uyuduğu iddialarına medyada yer verilmişti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu konuya ilişkin yapılan başvuruyu karar bağladı. HSYK kararında bir buçuk günlük duruşma kayıtları incelendiğinde, hakimin uyuduğu yönünde bir görüntünün olmadığı belirtilirken, saatlerce süren duruşmalarda heyet üyelerinin, savcının, müdahillerin ve izleyicilerin dikkatlerinin dağılmasının normal ve insani olduğu ifade edildi.

Kararda şikayet edilen hakimle ilgili olarak, “Üstelik şikayet edilen hakimin küçük gözlü, ileri numaralı gözlük kullanan bir kişi olduğu, süregelen bir duruşmada hareketsiz duran üyeler ve savcının iç geçmesi veya gözlerini kapatarak kısa anlı göz dinlendirmelerinin de uyuma olarak algılanmaması gerektiği, dolayısıyla ihbar edilen hakime atfedilebilecek kast, kusur, ya da ihmale dayalı eyleme rastlanıldığı...” ifadeleri kullanıldı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.