logo yeni

KAMU İŞÇİLERİNİN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

isci 2Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmekte olan işçi personelin 2015-2017 yılları toplu iş sözleşmesine ilişkin hazırlıklar başladı.

Türk-İş tarafından bu amaçla yaklaşık 176 bin işçinin toplu iş sözleşmesini ilgilendiren bir toplantı yapılırken, toplantıda pazarlık masasına getirilecek konular görüşüldü.

Halen bir çok kamu kurumunda çalışmakta olan kamu işçilerinin toplu iş sözleşmelerinin yürürlük süreleri, Ocak, Şubat ve Mart aylarında sona ermiş durumda.

Kamuda çalışan işçileri temsil yetkisine sahip olan Türk-İş, tarafından yapılan toplantıda, toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri öncesinde kendi hazırlıkları kapsamında, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu üyesi sendikaların genel başkanlarının görüş ve talepleri dile getirildi.

Türk-İş tarafından 2015-2017 dönemi için bağıtlanacak toplu iş sözleşmelerinde en önemli konu başlığı zam oranı olacak. Türk-İş'in bunun yanında kamu işçileri üzerindeki ağır vergi yükünü de dile getirileceği öğrenildi.

İşçiler üzerindeki vergi yükü diğer kamu çalışanlarında olduğu gibi, özel indirim tutarının kalkması ve çalışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının yüzde 20'den yüzde 27'ye yükseltilmesi sebebiyle artmış durumda.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.