logo yeni

calisanlar2 copy

ATANMAK İSTİYORUZ DİYENE, GEZİP DOLAŞMAYIN UYARISI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde akademik yıl açılışı törenine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "atanmak istiyoruz" diyen bir kız öğrenciyi "benimle polemiğe girme" diye azarladı ve gezip dolaşırsanız iş bulamazsınız dedi.

ÖĞRENCİYİ AZARLADI

Törenin ardından etrafında toplanan öğrencilerle sohbet eden Suat Kılıç, bir öğrencinin "Çok güzel imkanlar sunuyorsunuz. Çok teşekkür ederiz. Ama sayın Bakanım, atanmak istiyoruz. Tarih öğretmenliği okuyorum, 5inci sınıftayım." demesi üzerine sinirlendi ve "O konuda net söylüyoruz, her mezunu devletin alma gibi bir görevi yok." dedi. Öğrencinin "O zaman almasınlar üniversiteye" sözü üzerine ise öğrenciyi tersleyerek "O zaman gelmesinler. Hiç benimle polemiğe girme." ifadesini kullandı.

HER DİPLOMA ALAN MEMUR YAPILMAZ

Diğer öğrencilerin de ısrarı üzerine Bakan Kılıç, "Net söylüyorum. Dünyada, ABD'de dahil olmak üzere, üniversite diplomasını cebine koyan herkesi devlete memur olarak atayabilecek bir ülke yoktur. Şu anda krizler yüzünden Avrupa'da insanlar işten çıkarılırken, biz hala öğretmen alıyoruz, hala memur alıyoruz. O kadar da iyi durumdayız." dedi.

GEZİP DOLAŞMAYIN

Konuşmasını sürdüren Kılıç, "Ama az önce bir şey söyledim. Okul eğitimleriniz dışında çok kaynak okuyup kendinizi geliştirin dedim, bu bir. İki, en az bir yabancı dili ana diliniz kadar iyi öğrenin. Yani fark ortaya koyarsanız, devlette olmasa bile özel sektörde, devlettekinin belki iki katı maaşla çalışma imkanınız olur.

Kendinizi bu yönde geliştirmelisiniz. 'Aaa ne kadar çok zaman var, okuldan artan zamanda şöyle gezelim, böyle dolaşalım' değil. Bunu iyi değerlendirip fark ortaya koymanız lazım. 18-22 yaş aralığı hayatın dönüm noktası. Burayı iyi değerlendirmemiz lazım." ifadelerini kullandı.

BAKANIN TEPKİSİ AÇIKSÖZLÜ OLMASINDANMIŞ

Gösterdiği tepkinin farkına varan Kılıç "Alabildiğimiz kadarını tabii ki alacağız. Ama şu an Türkiye'de üniversitelerde 3 milyon genç var. Bunların hepsini devletin alması gibi bir imkan sence var mı? Bak bizim siyasetimiz de çok açık sözlü. 'Bakacağız ablacığım' deyip oyalamıyorum. Neyse doğrusu, onu söylüyorum ki, geleceğinizi ona göre planlayın." diyerek gösterdiği tepkiyi yumuşatmaya çalıştı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.