logo yeni

HÜKÜMETTEN MİLLETVEKİLİ SEÇİLME YAŞINA İLİŞKİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmmHükümet seçimler yaklaşırken, milletvekili seçilme yeterliliğine ilişkin yaş şartında indirime giden anayasa değişikliği teklifini Meclis’e sundu.

Mevcut Anayasa’da yirmibeş olan milletvekili seçilme yeterliliğine ilişkin şartı onsekize indiren Anayasa değişikliği teklifine göre, askerlik yapmış olma şartı da kaldırılıyor.

Değişiklik ile askerliğini yapmadan aday olanların yoklama kaçağı veya bakaya gibi durumlarının bulunmaması, fiilen askerlik yapıyor olmaması ya da askerliğini tecil ettirmiş olmaları gerekecek. Bu nedenle teklifte Anayasadaki "yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar" ibaresini"askerlikle ilgisi bulunanlar" olarak değiştirecek düzenlemeye yer verildi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 76 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Yirmibeş” ibaresi “Onsekiz” ve ikinci fıkrasında yer alan “ yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar,” ibaresi “askerlikle ilgisi bulunanlar,” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve halkoyuna sunulması halinde oylanır. 

 

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.