logo yeni

KAYIP KAÇAK BEDELİ FARKLI ADLARLA TAHSİL EDİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

elektrikHükümet tarafından hazırlanan kanun tasarısı ile kaçak elektrik bedeli faturalarını düzgün ödeyen vatandaşlara yüklenmeye devam edilecek.

Yargıtay tarafından kaçak elektriğin bedelinin vatandaşlardan alınamayacağı yönündeki kararı etkisiz kılmak için Meclis’te bulunan kanun tasarısına ekleme yapılmasının planlandığı bildirildi.

Halen Meclis alt komisyonunda kabul edilen ve Meclis Genel Kuruluna gelmek içiçn sıraya bekleyen “EPDK Kanunu ile Bazı kanunlarla değişiklik yapılmasına dair kanun Tasarısı”na muhalefet tepki gösteriyor.

Knun tasarısının Genel Kurulda yasalaşması durumunda, her ay fatura bedelinin yüzde 10-15'i kadar bir miktarın kaçak bedeli olarak aboneden tahsil edileceği belirtiliyor. Kanun tasarısına konulan bu hüküm ile vatandaşın dava açarak kayıp kaçak bedelini geri almasının da önü kesilmiş olacak.

Düzenlemenin yasalaşması halinde, kayıp kaçak bedelinin  dağıtım tarifesi, dağıtım sistemi işletim maliyeti, teknik ve teknik olmayan kayıp maliyeti, kesme ve bağlama hizmet maliyeti, sayaç okuma maliyeti, reaktif enerji maliyeti gibi dağıtım faaliyetinin yürütülmesi kapsamındaki tüm maliyet ve hizmetleri karşılayacak bedellerden oluşacağı ve böylece faturalarda görünmesinin önleneceği belirtiliyor.

Kayıp ve kaçak bedeli olarak tüketicilerden geçtiğimiz sekiz yıl içinde yaklaşık 33 milyar lira tahsil edildiği ve bu bedele, gecikme faizi ve açılan davalar sebebiyle vekâlet ücretleri de eklendiğinde rakamın 40 milyar lirayı geçtiği belirtiliyor. Kaçak elektrik kullanımının en yaygın olduğu bölgelerin ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğu belirtiliyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.