logo yeni

EMEKLİLERİN İNTİBAKI SALI GÜNÜ BELLİ OLABİLİR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekli22000 yılı ve sonrasında emekli olanların intibakına ilişkin dava 17 Mart Salı günü görülecek.

2000 yılı ve sonrasında emekli olanların intibak zammına ilişkin Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından Ankara İş Mahkemesi'nde açılan davada Salı günü karar çıkabileceği belirtiliyor.

Önceki duruşmada mahkeme tarafından uyuşmazlık konusu, bilirkişinin incelemesine havale edilmişti. Bu duruşmada bilirkişi raporunun gelmesi sonucunda mahkemenin, emeklilerin intibakı ile ilgili davayı sonuçlandırabileceği bekleniyor. Mahkemeden çıkan karar 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak uygulanması gerektiği şeklinde olursa, milyonlarca emeklinin değişik oranlarda intibak zammı alması mümkün olabilecek. Ancak mahkemeden çıkacak karar sonrasında hükümetin takınacağı tavır de bu süreçte belirleyici olacak.

Hükümet mahkeme kararı paralelinde intibak zammı yapılmasına ilişkin bir yasal düzenlemeye gidebileceği gibi, tam tersine intibak zammının önünün kapatan yasal bir düzenlemeye de gidebilir. Bu durumda yasal düzenlemelerin Anayasa Mahkemesine götürülmesi süreci başlayacak.

İntibakla ilgili ikinci bir dava ise 29 Nisan'da yapılacak duruşmada görülecek. İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) tarafından açılan bu davayla ilgili Başkan Hamdi Öz, davadan 29 Nisan’da sonuç çıkmasını beklediklerini belirterek, "31 Aralık 1999 tarihinde emekli olanlar ilk çıkan intibak yasasından faydalanırken, 1 gün sonra 01.01.2000'de emekli olanlar yararlanamadı. Zam alamadılar. Bu bir çarpıklık, bunu tutanaklarla dile getirdik. Mahkeme de bizi haklı buldu. İntibak çalışması yeniden ele alınacak" dedi.

Emeklilerin intibakı ile ilgili olarak 2000 yılından önce yapılan düzenlemeden sadece SSK emeklileri yararlanmıştı. Yeni açılan iki intibak davasında ise kurum ayrımı yapılmazken, dava sonuçlandığında bundan tüm emeklilerin faydalanması imkanı bulunuyor. Yani mahkemeden intibak yapılması yönünde bir karar çıkması ve hükkümet tarafından bu yönde bir yasal düzenleme yapılması durumunda SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin intibaktan yararlanması söz konusu olabilecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.