logo yeni

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ZİMMET İDDİALARINA İLİŞKİN PARANIN BİR KISMINI KURTARMIŞ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maasIsparta Emniyet Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 11.5 milyon liralık zimmet operasyonuyla ilgili Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörlüğü'nden açıklama geldi.

Rektörlük yaptığı açıklamada, soruşturmaya mağdur olarak müdahil olduğunu belirterek, zimmete geçirilen paranın yaklaşık 450 bin liralık kısmını tahsil ettiğini bildirdi.

Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Isparta merkezli İstanbul, Bursa, Samsun ve Elazığ'da nitelikli zimmet, resmi belgede sahtecilik ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama iddiasıyla operasyon düzenlemişti.

Operasyonda Süleyman Demirel Üniversitesi döner sermayesine ait yaklaşık 11 milyon TL'nin zimmete geçirilmesi ve aklanması suçlarına karıştığı öne sürülen SDÜ Döner Sermaye İşletme ve Saymanlık Müdürlüğü'nde görevli 6 personel ile 1'i bankada çalışan kamu görevlisi olmak üzere toplam 23 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Hakim karşısına çıkarılan şüphelilerden 2'si serbest bırakılırken, 12'si tutuklandı, 9'u da tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

Emniyet birimlerince yapılan operasyon sonrasında, Döner Sermaye İşletme Müdürü olan personelin soruşturmanın selameti ve etik gereği görevinden çektirildiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Rektörlüğümüzce bir soruşturma başlatılmıştır ve bu soruşturma devam etmektedir. Dolayısıyla ilgili personeli görevden almış olmamız onları suçlu görmemizden değil kamu etiği açısından yapılması gereken bir süreç olarak düşünülmüştür. Bu olayda transfer edilen para Süleyman Demirel Üniversitesi'nin parasıdır. Dolayısıyla üniversite yönetimi olarak bu soruşturmaya mağdur olarak müdahil olmuş ve haksız ve hukuksuz bir şekilde transfer edilen bu paramızı geri almak için gerekli hukuki başvuruyu başlatmış durumdayız. Çalışmalar neticesinde söz konusu paranın yaklaşık 450 bin liralık kısmı bugün itibariyle tahsil edilmiştir. Yapılan son operasyonda başka kurumlara mensup olan ya da herhangi bir kurum personeli olmayan çok sayıda kişiyle birlikte Süleyman Demirel Üniversitesi'nden birkaç personel de ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alınmıştır. Kurumumuza mensup personelin serbest bırakıldığını da memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız." 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.