logo yeni

YURTDIŞINDA EĞİTİM GÖREN MEB BURSLUSUNUN TAZMİNAT DURUMU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

egitim3Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Semih Aktekin, Milli Eğitim Bakanlığı burslusu olarak 22 farklı ülkede 2 bin 734 öğrencinin yüksek lisans ve doktora eğitimi aldığını açıkladı.

Eğitim masrafları karşılanıyor

Aktekin bu öğrencilerin okul ücretiyle tüm diğer eğitim, sağlık ve kırtasiye masraflarının karşılandığını belirterek, başarı ve motivasyonu artırmak amaçlı olarak, yurt dışında lisansüstü eğitim amacıyla geçirilen sürelerin tamamının memuriyette geçmiş sayan ve aylık burslarda yüzde 20 oranında artış gerçekleştiren değişiklikler yaptıklarını bildirdi.

Vefat eden burslular

Aktekin, doktora yaparken Kanada´da vefat eden bir kişi ile ilgili olarak çıkan tazminat sorunu haberlerinin doğru olmadığını belirterek, mevzuat değişikliğiyle vefat eden öğrencilerin tazminat ödemek zorunda olacağı yönündeki iddiaların da asılsız olduğunu bildirdi.

Tazminat

Aktekin ayrıca, "Yüksek lisansını 2 yılda, doktorasını 4 yılda bitiremeyen bursiyerlerin hemen tazminata düşürüldüğü" yönündeki bilgilerin de doğru olmadığını ifade ederek, yüksek lisanını normal süresi içinde bitiremeyenlere 6 aya kadar burslu, 6 aya kadar burssuz uzatım, doktorasını normal süresi içerisinde bitiremeyen öğrencilere 1 yıl burslu, 1 yıl da burssuz olmak üzere toplam 2 yıllık uzatım hakkı verildiğini belirtti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.