logo yeni

EMEKLİ MAAŞI 24 LİRA ARTTI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekli4MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada emeklilerin sorunları ve alınması gereken önlemler konusuna değindi.

24 TL zam

Kalaycı konuşmasında, iktidarın ocak ayında 2 milyon memur emeklisine yüzde 3, 9 milyon SSK ve BAĞ-KUR emeklisine de yüzde 2,32 oranında maaş zammı verdiğini belirterek, “Emeklilere reva görülen zamlar böyle. Buna göre SSK emeklilerinin aylığı kaç lira arttı biliyor musunuz? Ben söyleyeyim: 24 lira. Peki, BAĞ-KUR emeklilerimizin emekli aylığı kaç lira arttı haberiniz var mı? 13 lira, 15 lira. AKP Hükûmetine diyorum ki: Bu ayıp size yeter.” dedi.

Kalaycı, Maliye Bakanının emekli aylıklarındaki artışın enflasyonun üzerinde olduğu iddiasına da değinerek, “Soruyorum: Emekliye 15-20 lira zam verirken hiç sıkılmadınız mı, hiç yüzünüz kızarmadı mı? Ama, nerede! Bunlarda utanacak, kızaracak yüz yok. Baksanıza, Maliye Bakanı emekli aylıklarındaki artışların enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleştiğini söylüyor. Tabii ki bunların tuzu kuru, bunların emeklileri hiç düşündüğü yok, öyle bir dertleri yok.

Kendileri katrilyonluk saraylarda, köşklerde, trilyonlarca liralık makam uçağı ve makam arabalarında sefa sürsün, emekliler ise sürünsün. Bunların anlayışı bu. Aslında, bunlara 700 lira BAĞ-KUR emekli aylığı verelim de emekli aylığı yüksek miymiş, alçak mıymış bir görsünler.” ifadelerini kullandı.

Sekiz yıldır promosyon bekliyorlar

Emeklilerin sekiz yıldır promosyon almak için mücadele ettiğini belirten Kalaycı, “Emekliler banka promosyonu alabilmek için sekiz yıldır mücadele vermektedir. AKP Hükûmeti bunu bile becerememiştir. Herkes banka promosyonu alırken emekliler üvey evlat muamelesi görmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu yıllık 120 katrilyon lirayı aşan emekli aylıkları ödüyor ama emekliler bu ödemeleri yapan bankalardan promosyon almıyor.” diye sordu.

Sağlık kesintileri çok yüksek

Sağlık hizmetlerinde alınan ücretlerin yüksekliğine de değinen Konya milletvekili Kalaycı, “Sağlık hizmetleri ücretsiz diyorsunuz ama muayene parası, katılma payı, reçete parası, kutu parası, fark ücreti diye yaptığınız kesintiler nedeniyle emekliler maaşının ne olduğunu bile bilememektedir. Bugün emekli aylığının önemli bir kısmı sağlık kesintilerine gitmektedir.”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.