logo yeni

calisanlar2 copy

İLKÖĞRETİM İÇİN YENİ DERS

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bakan Ergin ilköğretim müfredatına eklenecek yeni dersle ilgili olarak "Yargının bir tarafında hakim ve savcılar diğer tarafında kamuoyu ve halk var. Bu konuda AB'yle birlikte proje yapıyoruz. Hakim ve savcılarımız yurtdışı çalışmalarına gidiyor. Hakimler uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapıyor. Ayrıca AİHM başta olmak üzere yurtdışında birçok konuda çalışma ziyaretleri yapılıyor. Bütün bunlar uygulayıcıların hakim ve savcılarımızın değişim ve dönüşüme adapte olması için yapılan çalışmalar. Bir de kamuoyu var. Milli Eğitim Bakanlığı'nda çok önemli çalışma yaptık. 2013-2014 yılında ilköğretim müfredatın içerisinde Temel Hukuk Bilgileri dersi konulacak. Ayrıca ortaöğretimde de bunu seçmeli ders olarak alabilecek. Önümüzdeki yıl başlıyoruz." şeklinde konuştu.

Ayrıca, Türkiye'nin Rusya'dan sonra AİHM'de en çok şikayet edilen ülke olduğunu kaydeden Ergin, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkının AİHM'e gidecek dosyalarda azalma sağlanmasını hedeflediklerini söyledi.

AİHM'de 16 bin civarında dosya beklediğini, bunun 3000 kadarının uzun yargılamalardan doğan mağduriyetlerden kaynaklandığını belirten Ergin, “AİHM'e bir teklifte bulunduk. Kendi vatandaşlarımızla uzlaşarak çözelim... AİHM bunu kabul etti. Bize pilot dosya önerdi. Pilot dosya üzerinden hazırlıklarımızı yaptık. Tazminat komisyonu oluşturuyoruz. Somut olayı inceliyoruz. ‘Mağdur olduğunuzu kabul ediyoruz, tazminat öneriyoruz' diyeceğiz” diye konuştu. Ergin, söz konusu uygulamanın AİHM'de bekleyen dosyalarla ilgili olduğunu vurgulayarak, başarı sağlanması halinde 3000 dosyanın Türkiye'de çözüleceğini kaydetti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.