logo yeni

OKUL SERVİS ŞOFÖRLERİNE YENİ KRİTERLER GETİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

servis-araciOkul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile okul servislerinin şoförlerine yeni kriterler getirildi.

Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik hükümleri 1 Eylül 2015 tarihinde, yani 2015-2016 öğretim yılı başında yürürlüğe girecek.

26 yaş şartı

Yönetmelik değişikliğine göre, okul servis şoförü olmak için 1 Eylül tarihinden itibaren, “26 yaşından gün almış olmak” şartı aranacak. Ayrıca halen mevcut yönetmeliğe göre, şoförlerde aranan “E Sınıfı Sürücü Belgesi için 3 yıllık, B Sınıfı Sürücü Belgesi için 5 yıllık sürücü belgesine sahip olmak,” şartı, “E Sınıfı Sürücü Belgesi için 5 yıllık, B Sınıfı Sürücü Belgesi için 7 yıllık sürücü belgesine sahip olmak” şeklinde değiştirildi.

5 yılda bir rapor

Yine yönetmeliğe eklenen bir madde ile okul servis şoförlerinin, her beş yılda bir şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından almaları şartı getirildi.

Yönetmelik değişikliği

OKUL SERVİS ARAÇLARI HİZMET YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 28/8/2007 tarihli ve 26627 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin başına “Şoförler için 26 yaşından gün almış olmak,” ibaresi eklenmiş ve aynı fıkranın (ç) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“ç) Şoförler; E Sınıfı Sürücü Belgesi için 5 yıllık, B Sınıfı Sürücü Belgesi için 7 yıllık sürücü belgesine sahip olmak ve her beş yılda bir şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından almış olmak.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik 1/9/2015 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı yürütür.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.