logo yeni

KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARI DÜZELDİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseron-2Kamu sektöründe giderek yaygınlaşan alt işveren sayısı eleştiri konusu olmuş, bu konudaki rakamlar önerge konusu edilmişti.

Kamuda bir kısım işlerin alt işveren olarak taşeron şirketlere devri, kamuda hizmet alımlarının neredeyse tamamen taşeronlaşmasına neden olmuştu. Milletvekili Ayşe Nedret AKOVA, taşeronlaşmanın, çalışanların iş güvencesiz ve iş güvenliği olmadan çalışmalarının yanında sendikal örgütlenmelerini de engellediğini belirterek yıllar itibariyle istihdam edilen taşeron işçi sayısını sormuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, taşeron işçilerle ilgili olarak, 6552 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun ile gerekli iyileştirmelerin yapıldığını savundu. Bakanlık söz konusu torba kanun ile taşeron işçilerin, iş mevzuatından kaynaklanan haklarını kullanmalarını sağlayan, ücretlerini garantiye alan, düzenlemelerin yapıldığını iddia etti.

Öte yandan, Bakanlık tarafından verilen rakamlara göre, 2014 yılı aylar itibarıyla kamu sektöründeki alt işveren işçi sayısı(taşeron işçi) şöyle oldu:

Aylar

Sigortalı Sayısı

Aylar

Sigortalı Sayısı

Ocak

636.000

Haziran

748.539

Şubat

645.151

Temmuz

724.580

Mart

678.427

Ağustos

742.045

Nisan

704.063

Eylül

822.946

Mayıs

727.358

Ekim

836.905

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.