logo yeni

calisanlar2 copy

ŞAHSİYET KAZANIP MAAŞI HAKETTİLER

Aktif . Yayınlanma mansethaber

 

Başbakan, Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, öğretmen ve öğretmenlik mesleğine yönelik yaptıkları değerlendirmelerde sıklıkla öğretmenleri ve öğretmenlik mesleğini küçümseyen, öğretmenlerin çalışmadan maaş aldıklarını ima eden, onları yem bekleyen güvercinlere benzeten ifadeler kullanmışlardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir konuşmasında öğretmenlerle ilgili olarak;”Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi?diye sormuştu. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da yaptığı bir değerlendirmede; "Bakan öğretmenlere şahsiyet kazandırmaya çalışıyor" demişti.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise, öğretmenler için; "Çalışmadan maaş alan, kendini geliştirmeyen, 3 ay tatil yapan, kamuyu değil kendini düşünen kişiler", "yem bekleyen güvercinler" gibi ifadeler kullanmıştı.

Bu ifadelerin kamuoyunda tepki görmesinin ardından, benzer ifadeler ve değerlendirmeler yerine öğretmenleri öven açıklamalar yapılmaya başlandı.

Başbakan, eğitimin niteliğinde en etkili faktörün öğretmenler olduğunu söylerken “Öğretmen olmazsa eğitim olmaz.” ifadesini de kullandı. Başka bir konuşmasında ise "Öğretmenlerimiz için öncelikle para önemli değildir. Önemli olan yavrularımızın başarısıdır. Biz öğretmenlerimizin diğer memurlardan geriye düşmemeleri için gerekli tedbirleri alacağız." dedi.

Ömer Dinçer de  son günlerde yaptığı değerlendirmelerde öğretmenleri öven ifadeler kullanıyor. Bakan, öğretmenler için; “700 bin öğretmenle destan yazdık”,“Sistemimizin en güçlü tarafı her şart altında çocuklarımızı eğiten, onlara yol gösteren öğretmenlerdir”,  “Bütün personelimiz yaz boyunca gece gündüz çalıştı. Öğretmenlerimize fedakarlıkları için teşekkür ediyorum” gibi ifadeler kullandı.

logokucuk 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.