logo yeni

TUS'TA YAZILI SINAV UYGULAMASINA KARŞI SORULAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik-yonetimiTıpta Uzmanlık Eğitimim Giriş Sınavı TUS’ ta ÖSYM tarafından yazılı sınav sistemine geçileceği açıklaması tepki aldı.

Ankara milletvekili Levent GÖK, ÖSYM’nin “2013 yılı Sonbahar Dönemi TUS’un 6 sorusunun İdare Mahkemesince iptal edilmesi sonrasında yapılan açıklamada, benzer sorunların yaşanmaması için TUS’da da yazılı sınav sistemine geçileceğini belirtmesi karşısında, şu sorulara önergesinde yer verdi:

"1-  Bundan 41 yıl önce, uygulanmakta iken değerlendirme yanlışlarından sakınmak, mağduriyetlere yol açmamak ve zaman kaybına uğramamak için klasik sınav yönteminden vaz geçildiği ve bugüne kadar uygulanmış yöntemlerle ilgili hiçbir tepki doğmamış olduğu halde yeniden klasik yönteme dönüleceği açıklamasının gerekçesi nedir?

2-  Yeniden klasik sınava dönülmesi halinde sınav sorularının bütün konuları kapsaması sağlanabilecek midir?

3-  Çok sınırlı sayıda konudan seçilmiş sorulara verilen yanıtlarla konuların büyük bir bölümüne ilişkin aday bilgisi ölçülemeyeceği için daraltılmış sorularla yapılacak sınavın amacına ulaşacağına inanıyor musunuz?

4-  Açık uçlu sınavla; dili ve müfredatı çok karmaşık olan tıp alanında doğru ve etkin değerlendirme yapılabileceğine inanıyor musunuz?

5-  Aylarca süreceği belli bir sınav değerlendirmesi hem zaman kaybına yol açacağından, hem de birden çok kişi tarafından okunma şartı nedeniyle objektif ve eşit bir ölçümleme sağlanabileceğine inanıyor musunuz?

6-  Branşların tamamından seçilmiş sorularla sınav yapılacağı var sayılsa bile adaylar günlerce sürecek bir sınava mı tabi tutulacaklardır?

7-  Böylesi bir sınav değişikliğinin kayırmalara zemin hazırlamak için yapıldığı yolundaki endişe ve iddiaları kim, nasıl karşılayacaktır?

8-  Adayların el yazılarının karakteristik farklılıkları olması nedeniyle ölçme ve değerlendirme görevlilerinin yanlışlık yapmalarından kaçınılamayacağı, sübjektif değerlendirmeler yapılacağı yönünde endişeler doğurduğundan hukuki ihtilaflara neden olacak bir uygulamaya geçilmemesini temin etmeyi düşünüyor musunuz?

9-   Tamamen yönetsel beceriksizliklerden kaynaklanan yanlış soru seçiminin yargı kararıyla iptal edilmesi üzerine, sınavları 41 yıl önceki ucu açık değerlendirmelerin olumsuz sonuçlarına mahkûm etmenin daha büyük sakıncalar doğuracağını dikkate alarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirirle Merkezi Başkanlığı’nı durumu yeniden değerlendirip açıklamasını geri alması için uyarmayı düşünüyor musunuz?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.