logo yeni

BANKAYA GİTMEYEN ÖLMÜŞ SAYILIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda “Bu Kanuna göre bağlanan gelir ve aylıklarını tahakkuk ettirildiği tarihlerden itibaren aralıksız altı ay sonuna kadar tahsil etmeyenlerin gelir ve aylıkları, gelir ve aylık bağlanma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla durdurulur.” denilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürürlüğe konulan 2011/58 sayılı Genelgede ise bu konuya da açıklık getirilmiştir.

Bu düzenlemelere dayanarak, aylık ödemelerinin yattığı hesabın 6 (altı) ay süre ile hareket görmemiş olması halinde, aylık ödemesi yapılan kişiler adına Kurumun gönderdiği tüm tutarlar, 6 ncı (altı) ayı takip eden 6 (altı) iş günü içinde ilgili Banka/PTT tarafından Kurumun hesabına aktarılıyor.

Çeşitli sebeplerle 6 ay süre ile hesabında işlem yapmamış olan emekli, dul ve yetim hak sahibi, hesabından para çekmek için gittiğinde ise şaşkınlık yaşıyor. Bu dönem içerisinde aylıkları da yatmayan hak sahipleri, sağlık hizmetlerinden de faydalanamıyor.

Sosyal güvenlik merkezlerine yönlendirilen hak sahiplerinden yaşadıklarını ispat için çeşitli belgeler isteniyor. İspatın sağlanmasından sonra, eğer yetiştirilebilir ise geri alınan tutarlar en erken izleyen ayın maaş ödeme zamanında hesaba yatırılıyor ve maaşlarının ödenmesine yeniden başlanıyor.

Bu uygulamanın çok sayıda hak sahibinin mağduriyetine sebep olmaması için, SGK tarafından tedbirler alınması gerekirken, işin kolayına kaçılarak zor şartlardaki hak sahipleri uğraştırılıyor. SGK tarafından, hak sahiplerinin yaşayıp yaşamadığı araştırdıktan sonra uygulamaya gidilebileceği gibi, hak sahibi olma anında ilgililerin bilgilendirilmesi de sağlanabilir.

Öte yandan, hak sahiplerinin de, mağdur olmamak için hesaplarını belli aralıklarla kontrol etmelerinde yarar var.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.