logo yeni

DIŞİŞLERİ PERSONELİ ONLİNE DİL EĞİTİMİ ALIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

disisleri-bakanligiDışişleri Bakanlığı Arapça, Farsça, Çince, Kürtçe, Rusça, Japonca, Almanca bilen meslek memuru sayısına ilişkin bir soruya cevap verirken, çeşitli dilleri bilen meslek memuru sayısını açıkladı.

Aday meslek memurluğu sınavı 3 dilde yapılıyor

Bakanlık, Aday Meslek Memurluğu Sınavının yazılı aşamasının, diğer bölümlere ilaveten, adayların tercihine göre, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde yapıldığını, sınavın yazılı ve sözlü aşamalarında başarılı olan meslek memurlarının yabancı dil bilgileri bu çerçevede kayıt altına alındığını bildirdi.

Bakanlık, meslek memurlarının YDS’den bir veya daha fazla dilde en az C düzeyinde aldıkları puanlar ile muadil yabancı dil sınavlarına ilişkin sonuç belgeleri dosyalarında muhafaza edildiğini, buna mukabil, soru önergesinde zikredilen yabancı dillerin YDS puanı veya muadil yabancı dil sınavıyla belgelendirilmediği müddetçe resmi olarak kayıt altına alınmadığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında ayrıca şu bilgilere yer verildi:

“Güncel veriler ışığında, Bakanlığım meslek memurları arasından on yedi (17) personelimiz Arapça, yedi (7) personelimiz Farsça, yirmi dört (24) personelimiz Rusça ve doksan sekiz (98) personelimiz Almanca bilgilerini belgelendirmiş bulunmaktadır.

Öte yandan, Bakanlığım mensuplarının gerek yurtiçi gerek yurtdışında yabancı dillerini geliştirmelerini teminen yabancı dil kurslarına katılımları etkin şekilde desteklenmektedir. Bu kapsamda, örneğin, 2013 ve 2014 yıllarında yüzü aşkın personelimiz, Arapça, Rusça, İspanyolca, Arnavutça, Farsça, Sırpça, Çince, Korece gibi dillerde düzenlenen farklı seviyelerdeki kurs programlarına iştirak etmiştir. Bunun yanında, Bakanlığım mensuplarına internet ortamında yabancı dil eğitimi alma imkânı da tanınmaktadır. Halihazırda 358 Bakanlığım mensubu online dil eğitimi programına katılmaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.