logo yeni

MAHALLİ İDARELERDEKİ NORM KADRO FAZLASI İDDİALARI BAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

memur46360 sayılı Kanunla yeni büyükşehir belediyeleri kurulması, bazı mahalli idarelerin kapatılması sonrasında norm kadro fazlası olarak belirlenen personelin mağduriyetine yönelik iddialar TBMM’de gündeme geldi.

Ankara milletvekili Prof. Dr. Zühal TOPÇU tarafından hazırlanan önergede norm kadro fazlası personelin belirlenmesiyle ilgili iddialara şöyle yer verildi:

"6360 sayılı Kanunla yapılan norm kadro veya ihtiyaç fazlası personel tespitinde bazı uygulama hataları meydana gelmiş olduğuna dair bir takım iddialar tarafımızca tespit edilmiştir. Kanuna göre norm kadro veya ihtiyaç fazlası olarak Valiliğe bildirilen personel, aralarında norm kadro kriterinin de olduğu 5 kritere göre değerlendirilecek ve diğer kurumlara atanmak üzere sırasıyla Valiliğe, İçişleri Bakanlığına ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilmesi gerekirken, bazı büyükşehir belediyelerinin 30 Mart'tan sonra naklen veya 49. madde hükümlerine göre sözleşmeli personel alım yoluyla personel almasına rağmen, ilçe belediyelerinden gelen personeli norm fazlası veya ihtiyaç fazlası personel olarak tespit etmiş olduğu iddiaları tarafımıza iletilmiştir. Söz konusu iddialar ile ilgili olarak;

1.Mezkur iddialar, gerçeği yansıtmakta mıdır?

2.Şayet norm fazlası veya ihtiyaç fazlası gibi bir durum var ise neden “naklen personel alındı veya sözleşmeli personel alındı” iddiaları ortaya çıkmaktadır?

3.İlçe belediyelerinden aktarılan personelin unvanıyla, naklen veya sözleşmeli statüde alım yapılan unvanları aynı mıdır?    

4.Konuyla ilgili açılmış idari dava veya davalar var mıdır, var ise‘hangi aşamadadır, karara bağlanmış dava var ise karar ne yöndedir?

5.Komisyonca ihtiyaç fazlası olarak yapılan, tespitlerden doğan mağduriyetler nasıl giderilecektir? Doğmuş ya da doğacak zararı kim yada kimler tazmin edecektir?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.