logo yeni

calisanlar2 copy

İŞSİZLİĞE KARŞI EN İYİ ÖNLEMİ BİZ ALMIŞIZ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Dünyada ve AB'de ekonomik krizle birlikte işsizlik artarken Türkiye'de alınan önlemlerle işsizlik rakamlarının düşüş seyrinin devam etmesi sevindiricidir" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Çelik, "İşsizlikle mücadelede alınan önlemler sayesinde işsizlik oranlarının düşüş seyrinin devam etmesi sevindiricidir" dedi. Çelik, dünyada ve özellikle AB bölgesinde yaşanan ekonomik krizler dolayısıyla ülkelerin işsizlikle boğuşurken Türkiye'de geçen yıla göre işsizlik oranında 0,7'lik bir düşüş yaşandığına dikkat çekti. Özellikle Türkiye İş Kurumu aracılığıyla son dönemde alınan önlemlerin işsizlik oranlarının düşüşünde etkili olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, önümüzdeki dönemde de işsizlikle mücadelenin en öncelikli konulardan biri olacağını söyledi.

Son yıllarda işsizlikle mücadelede planla ve programlı çalışmalar başlattıklarını belirten Çelik, yeni teşvik sistemi, toplum yararına çalışma, mesleki eğitim, işbaşı eğitimi ve iş ve meslek danışmanları gibi enstrümanların işsizlikle mücadelede kararlı bir şekilde bundan sonra da uygulanacağını kaydetti. Ayrıca Ulusal İstihdam Stratejisinin tamamlandığını belirten Bakan Çelik, 2023'de işsizliği yüzde 5 seviyelerine indirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

-KAYITDIŞI İLE MÜCADELEYE DEVAM-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işsizlikle mücadele ederken eş zamanlı olarak kayıtdışılıkla mücadelenin de aynı kararlılıkla devam ettiğini belirtti. Bakan Çelik, kayıtdışı istihdamın yüzde 53'ten yüzde 37'lere kadar indirildiğini belirterek, bu oranın da 2023'de yüzde 15'ler seviyesine düşüreceğini açıkladı. Bakan Çelik, geçen yıl 17 milyon 221 bin 814 olan kayıtlı sigortalı sayısının bu yıl 18 milyon 429 bin 88'e yükseldiğini söyledi.

haberx

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.