logo yeni

SGK EMEKLİ AYLIĞI BAĞLAMA SÜRESİNİ DÜŞÜRMEYİ HEDEFLİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekli6Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlanan projelerin bitirilmesi ile emekli aylığı bağlama sürecinin 20 güne düşürülmesi hedefleniyor.

Bu amaçla emeklilik işlemlerinin elektronik ortama taşınması için çalışmalarını hızlandıran, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Güvenlik Entegrasyon Projesini tamamlayarak, 20 günde emekli aylığı bağlamayı hedefliyor.

SGK bu projeyle SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı'na bağlı sigortalıların bütün bilgileri belirli bir ortamda birleştirilmesi öngörüyor. Böylece, vatandaşların emeklilik işlemleriyle ilgili bilgi ve belgeye ulaşması kolaylaşırken, emeklilik süreciyle ilgili olarak vatandaşlara bilgi de verilebilecek.

SGK SSK’lılar için ortalama 60 günün üzerinde olan emekli aylığı bağlama sürecini düşürmeye yönelik çalışmalara başlamıştı. Kurum yeni hedefini önümüzdeki beş yıl içerisinde emekli aylığı bağlama sürecini 20 güne indirmek olarak belirledi.

Ayrıca önümüzdeki dönemde, Emekli Sandığına Kanununa göre emekli olacakların bilgilerinin saklanması, gereksiz yazışmalarla zaman kaybının önlenmesi ve emekli aylığı bağlama süresinin en aza indirilmesi amacıyla başlatılan Hizmet Takip Projesi (HİTAP) tam anlamıyla devreye sokulacak. Bu proje ile Emekli Sandığına bağlı sigortalıların tüm işlemleri elektronik ortama aktarılarak toplam hizmet süresi ve emekli olunacak yaş bilgisine ulaşılabilecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.