logo yeni

PARTİ BARAJA TAKILSA DA YETERLİ OY ALAN VEKİL OLACAK MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

secimBBP Genel Başkanı Mustafa Destici düzenlediği basın toplantısında seçim barajı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Destici, baraj konusunda Anayasa Mahkemesi’nin kararını eleştirerek, yüzde 10’luk barajın geçmişte hak ihlallerine neden olduğunu, 2015’te bunun yaşanmasını istemedikleri için iptali yönünde Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını anımsattı. Destici, “Bunun kamuoyuna yansımasıyla Anayasa Mahkemesi üzerinde baskı kuruldu. Başkan, oylamaya katılamayacak duruma getirildi. Bir ay önce ‘İktidarı rahatlatalım’ gibi bir hava Anayasa Mahkemesi’nde oluşmaya başlamıştı, bu duyumları almıştım’’ dedi.

Anayasa Mahkemesinin kararı sonrasında kendisinin “Bu maç burada bitmedi” dediğini hatırlatan Destici şunları söyledi:

“Henüz seçimler yapılmadığı için herhangi bir hak ihlali ile karşı karşıya kalmadık. Ama 2015 seçimlerinde diyelim ki ben ya da bir başka arkadaşımız herhangi bir çevreden seçilecek oyu alır ve baraja takılırsa, bir ay içinde AYM’ye bireysel başvuru hakkı var. Der ki ‘Ben seçilecek oyu aldım ama milletvekili olamadım, hak ihlali var.’ O zaman AYM esastan görüşür. Konu, yetkisizlikten çıkar, konuyu esastan görüşür. Aynı tutuklu vekillerde olduğu gibi...” Destici, HDP’nin de barajı geçememesi halinde AYM üzerinden Parlamento’ya “bireysel başvuru” yöntemiyle milletvekili göndereceğini söyledi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.