logo yeni

TBMM LOJMANLARININ GÜVENLİK MASRAFLARINI KİM KARŞILIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmmTBMM Personel Lojmanlarında çalışan özel güvenlik çalışanlarına, lojman tahsis edilen bazı personele ve lojmanların fiziki koşullarına ilişkin iddialara, Meclis Başkanvekili Sadık YAKUT tarafından cevap verildi.

Milletvekili Mahmut TANAL, verdiği bir doru önergesinde, TBMM lojmanları ile ilgili bazı iddiaları gündeme getirmiş ve TBMM Başkanı tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sormuştu:

1-TBMM Personel Lojmanlarında çalışan Özel Güvenlik çalışanlarının maaşı kim/kimler tarafından karşılanmaktadır? Lojmanlarda oturan personel tarafından mı karşılanmaktadır?

2-Lojmanlarda çalışan Özel Güvenlik elemanlarının yakıt ve ısınma masrafları kim/kimler tarafından karşılanmaktadır?

3-Meclis tarafından TBMM Personel Lojmanları için ayrılmış herhangi bir ödenek mevcut mudur? Şayet varsa ne için ve ne kadar ayrılmıştır?

4-Daire Başkan Yardımcıları bahse konu lojmanlarda oturmakta mıdır? Şayet oturuyor ise bu lojmanlar kendilerine tahsis mi edilmiştir? Tahsis edilmiş ise, ne kadar süreliğine tahsis edilmiştir?

5-Lojmanların fiziki şartlarının düzeltilmesi düşünülmekte midir?

6-Lojmanlarda otomat olmadığı, kapıların fiziki durumunun kötü olduğu, güvenlik zafiyetinin çok olduğu, güvenlik kamerasının olmadığı iddiaları doğru mudur?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Sadık YAKUT, sorulara şu cevapları verdi:

Cevap 1- TBMM Dikmen İlker Mahallesi Personel Lojmanlarındaki güvenlik hizmeti, lojman yönetimi ile özel güvenlik firması arasında yapılan sözleşme kapsamında yerine getirilmektedir. Söz konusu sözleşmenin 10’uncu maddesinin (a) fıkrası gereğince; özel güvenlik firmasının sunduğu güvenlik hizmetleri için her bir güvenlik personeli üzerinden hesaplanan brüt ücret lojman yönetimi tarafından ödenmektedir. Bu ücretin finansmanı, lojmanlarda oturanların her ay ödemiş olduğu aidatlardan sağlanmaktadır.

Cevap 2- Özel güvenlik elamanlarının güvenlik hizmetlerinin yerine getirilebilmesi için ihtiyaç duyulan ofis, kulübe, soyunma yeri, lavabo-tuvalet, banko, demirbaş eşyalar ile güvenlik ofisinin ısınma-ısıtma giderleri de anılan sözleşmenin 16’ncı maddesinin (g) fıkrası gereğince lojman yönetimi tarafından karşılanmaktadır.

Cevap 3- 2014 yılı bütçesinde, lojmanların bakım ve onarımları için 550.000 TL, yakacak alımları için 50.000 TL ve lojman işletme maliyetlerine katılım giderleri için 15.000 TL ödenek yer almaktadır.

Cevap 4- Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Konut Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde; TBMM Başkanlığı tasarrufunda bulunan konutlar tahsis esasına göre, özel tahsisli, görev tahsisli, sıra tahsisli ve hizmet tahsisli olarak dört gruba ayrılmaktadır.

Görev tahsisli konutlar, TBMM Başkanlığı Konut Yönetmeliği'ne ekli (2) sayılı cetvelde unvanları belirtilenlere Konut Tahsis Komisyonu tarafından cetveldeki sıraya göre tahsis edilmektedir. Başkan Yardımcısı unvanı da (2) sayılı cetvelde yer aldığından, TBMM İdari Teşkilatında Başkan Yardımcısı unvanıyla görev yapan beş kişi söz konusu lojmanlarda görev tahsisli olarak ikamet etmektedir.

Başkan Yardımcısı unvanlı kişilere tahsis edilen konutlarda, “tahsise esas görevin devamı süresince” oturulabilmektedir.

Cevap 5 ve 6- Lojmanlarda kapı açma otomatları ve aydınlatma otomatları mevcut olup güvenlik kamerası ise bulunmamaktadır. Dairelerin dış kapıları ahşap doğrama olup birçoğu kullanım ömrünü doldurmuştur. Daire kapılarının çelik kapı ile değiştirilmesi, sensörlü aydınlatma armatürleri alımı, kameralı zil panelleri yapılması ve kameralı güvenlik sistemi işlerinin 2015 yılında yaptırılması planlanmıştır.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.