logo yeni

NÖBETÇİ AİLE HEKİMLERİ GÖREVE GİTTİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik4Sağlık Bakanlığı tarafından aile hekimlerine nöbet getiren genelge sonrasında, ilk nöbet günü olarak bugün nöbetçi olan aile hekimlerinin büyük kısmının göreve gitmediği iddia edildi.

Bursa Aile Hekimleri Genel Sekreteri Dr. Mehtap Aslan, bu uygulamanın aile hekimliğini bitirdiğini belirterek, “Sağlık Bakanlığı'nın son yaptığı nöbet genelgesi ile cumartesi günleri de aile hekimlerine nöbet uygulaması başlatıldı. Bugün aile hekimleri nöbete gitmiyor. Bu sendikalarımızın da odalarımız ve derneğimiz ile federasyonumuzun da desteği ile tüm aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları bugün cumartesi görev yapmıyor, bugüne kadar olduğu gibi." dedi.

Güvenliksiz bir nöbet

Aslan, aile hekimlerinin asıl işinin kendisine kayıtlı olan nüfusa hizmet etmek olduğunu belirterek, “Eğer ki kayıtlı olan nüfus dışında başka kimselere bakarsak kişilerin koruyucu hekimliğini yapamamış oluyoruz, bunu kaçırmış oluyoruz. Nöbetlerin başladığı gün aile hekimliğinin bitirildiği gündür. Bizim düsturumuz 'aile hekimleri olarak çok çalışmaya karşıyız' ya da 'biz fazla çalışmayız' şeklinde değildir. Biz çalışmaktan kaçmıyoruz. Her aile sağlığı merkezinin açık olması ve bir hekim ile bir hemşirenin görev yapması istendi. Diğer bir çekincemiz de şu ki ben 6 hekimin çalıştığı bir aile sağlığı merkezinde görev yapıyorum. Bugün nöbetçi olduğum takdirde benim nüfusum 4 bin iken 24 bin nüfusa hizmet vermem isteniyor benden. Sağlık Bakanımız da 'acil servise gitmeden önce aile sağlığı merkezine gideceksiniz' dediğinde bir hekimle bir hemşireyi güvenliksiz bir şekilde bir aile sağlığı merkezinde 24 bin nüfusla baş başa bırakıyor. Bu şekilde olduğunda da yetişemeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Dr. Arslan eylemin başkaldırı ve direniş anlamı taşımadığını ve sadece halkın dikkatinin bu yöne çekmek için uğraştıklarını belirtti.

Ocak boyunca eylem var

Türk Sağlık Sendikası Bursa Başkanı Mustafa Köse ise başından beri bu uygulamanın yanlış olduğunu belirttiklerini söyleyerek "Bununla alakalı olarak başta Aile Hekimliği Federasyonu olmak üzere konunun tüm tarafları ile birlikte eylem, etkinlik ve faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu konunun yanlışlığına dikkat çekmek adına da sendikamız 3 Ocak 2015'ten itibaren başlamak üzere cumartesi günleri için ocak ayı boyunca eylem kararı almış ve aile hekimlerinin bu haklı mücadelesine destek vermeye çalışmaktadır." ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.