logo yeni

BAKAN ÇELİK: ASGARİ ÜCRET GEÇİM ÜCRETİ DEĞİLDİR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas20Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çelik, asgari ücretin geçim ücreti olmadığını, çalışanları korumaya yönelik, sosyal devlette olması gereken bir ücret olduğunu söyledi.

Bakan Faruk Çelik, asgari ücrete yüzde 12,3 oranında zam yapılıp, bin liranın üstüne çıkarıldığını söyleyerek, “Asgari ücret, çalışanlarımızı korumaya yönelik, sosyal devlette olması gereken bir ücrettir. Bunda maalesef farklı değerlendirmeler olduğu gibi kamuoyu sağlıklı bilgilendirilmiyor. Sanki asgari ücret geçim ücretiymiş gibi değerlendiriliyor. Bu belirlenen asgari ücretin altında bir ücret teklif edilemez çalışanlara. Önemli özelliği budur asgari ücretin. Biz 12 yıldır asgari ücrette enflasyonla mukayese edilmeyecek oranda artış yaptık. 12 yıl içerisinde 2014 sonu itibariyle yüzde, 383 mesafesinde asgari ücrette artış gerçekleştirildi. Dolayısıyla bu yönüyle özel değerlendirebiliriz. Bu koruma ücretidir. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Çalışanlar ve iş dünyası açısından bilinmesinde fayda var.” dedi.

Asgari ücrete yapılan zamla ilgili olarak sendikaların memnun olmamsını değerlendiren Bakan Çelik, “İşçi sendikalarının memnun olmadığını ifade eden Bakan Faruk Çelik, "Bu görüşe saygı duyuyoruz. İşverenlerimiz rekabet açısından asgari ücretin yükselmesini istemiyor. Diğer toplu sözleşmeye de yansıdığı için rekabet gücümüzün kırılmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla program çerçevesinde artması yönünde talepleri var. Onların da kendine göre haklılıkları var. Hükümet programına yüzde 3+3 olarak koymuşuz. Program açısından bakarsanız da haklılık var. Nihayetinde, gelebildiğimiz nokta aslında kimsenin dediğinin olmadığı ama yine de planlananın iki katı bir artış oldu. Hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu enflasyon üzerindeki artışlar devam edecek" şeklinde konuştu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.