logo yeni

MUAYENE VE İLAÇ KATILIM BEDELİ NEDENİYLE YAŞANAN SORUNLAR MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ilac-2Vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanması karşılığında muayene ve katılım bedeli alınmasının ve bu bedellerin toplamda ulaştığı seviyenin yarattığı sorunlar Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Ali İhsan KÖKTÜRK, verdiği soru önergesinde; doğrudan hastaneye giden bir hastanın reçetesine doktor tarafından 10 TL değerinde ilaç yazılması durumunda ilgililerden;

a.Muayene ücreti 2 TL,

b.Eczacı reçeteyi sisteme girdi 3 TL,

c.Reçetede beher kaleme 3 TL,

d.Emekliden %10, çalışanlardan %20 katkı payı

olmak üzere, 10 TL’lik ilaç için emeklilerden 17 TL kesinti yapıldığını, emeklilerin sağlık sorunlarının diğer yaş gruplarından çok daha fazla olduğunu ve her seferinde yüzlerce liralık ilaç almak zorunda kaldıklarını belirterek, emeklilerin muayene ve ilaç katılım bedeli konusunda Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na şu soruları sordu:

1.Bu durum, yurttaşlarımızın en temel hakkı olan “Sağlık hakkı”na vurulan büyük bir darbe değil midir?

2.Yukarıdaki durum, devletin en temel görevlerinden biri olan sağlık alanındaki görevlerini paralı hale getirilmesi demek değil midir?

3.Son günlerde emeklilerden tarafımıza sık sık “Maaşımdan 70 - 80 TL kesilmiş, gerekçesini de sağlık harcaması diyorlar” gibi şikâyetler gelmektedir? Bu bilgi doğru mudur?

4.Emeklilerimizin maaşlarından son aylarda Suriye’den gelen mülteciler için kesinti yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu miktar nedir?

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.