logo yeni

SOSYAL TESİSLER İÇİN DÖNÜŞÜM GELİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

sosyal-tesisBaşbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan “Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Eylem Planı” çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarının sosyal tesisleri dönüşüme tabi tutulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamu sosyal tesislerinde çok israf olduğu sözleri üzerine harekete geçmeyi düşünen Hükümet, “Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Eylem Planı” kapsamında sosyal tesislere de yeni düzenlemeler yapmayı düşünüyor.

Buna göre, Maliye Bakanlığı koordinasyonuyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarının sosyal tesislerinden bir kısmı tasfiye edilirken, bir kısmı özelleştirilecek. Kamunun tesislerinde bedava tatil, düğün ve organizasyon yapılmasına izin verilmeyecek.

Bu kapsamda kamunun sosyal tesisleri için yapılması planlanan değişiklilkler şöyle:

-Sosyal tesisler ayrı ayrı değerlendirilerek, aşırı yük getiren ve israfa yol açanlar tasfiye edilecek.

-Bu tesislerden, gelir getirecek nitelikte olanlar özelleştirilecek.

-Elzem nitelikte olanlar elde tutulacak ancak kamu tarafından gerçek maliyetleri karşılayacak şekilde işletilmesi sağlanacak.

Ayrıca yine “Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Eylem Planı” çerçevesinde döner sermaye işletmelerinin gerçek maliyetlerini de ortaya koymak için de çalışma başlatıldı. Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan çalışma ile merkezi yönetim bütçesi kapsamında döner sermaye işletmeleri incelenecek. Bu işletmelerde gerçekçi bir fiyat politikası izlenmesi sağlanacak ve karlı çalışmayan işletmeler de hızla tasfiye edilecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.