logo yeni

ASGARİ ÜCRET İKİNCİ TOPLANTISI YAPILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

asgari-ucretÇalışanların 2015 yılı asgari ücretini tespit etmek amacıyla ikinci kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) gelen verileri değerlendirdi.

2014'te asgari ücret ilk 6 ayda yüzde 5, ikinci 6 ayda ise yüzde 6 arttırılmıştı. Yapılan bbu artış oranları sonrasında, bir işçi için brüt bin 134 lira, net 891 lira 3 kuruş olarak uygulanan asgari ücret, kapıcılar için brüt bin 134 lira, net 963 lira 90 kuruş düzeyine gelmmişti.

Görüşmeler öncesinde açıklanan Hükümetin, 2015 yılı programında, asgari ücrette yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3'er artış planlandığına yer vermişti.

Toplantıyı hakkında açıklamlarda bulunan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, hükümetin 2015 programında asgari ücret için öngördüğü yüzde 3+3'ün işçilere yapılan büyük bir haksızlık olduğunu ifade ederek, açıklanan oranların pazarlıkta işverenin elini güçlendirecek nitelikte olduğunu söyledi.

Çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği oranda artış yapılması gerektiğini belirten Irgat, şöyle konuştu:

"Hükümetin açıkladığı oran, komisyonun saygınlığına gölge düşürmüştür. Pazarlığın nereden başlayacağını adeta belirlemeye yönelik bir orandır. 891 lira olan asgari ücretle yaşamak bir sihirbazlık gerektiriyor. Çünkü çalışanın yaşadığı enflasyon, açıklanan enflasyonun bir hayli üzerindedir. Sosyal devlet olmanın gereği ve refah payı da düşünülerek asgari ücretteki artış muhakkak enflasyonun üzerinde olmalıdır."

Komisyonun üçüncü toplasının ise 25 Aralık'ta Türk-İş'te yapılmasını kararlaştırdı. 

Asgari ücret miktarı, asgari ücretle çalışanlar dşındaki kesimler için de önem taşıyor. Asgari ücretin memurların maaşlarında meyda getirdiği değişiklikler buraya bakabilirsiniz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.