logo yeni

calisanlar2 copy

YÖK’ÜN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNE YAPTIRDIĞI 2011 STS2 DENKLİK SINAVLARINDA BİLİNMEYEN GERÇEKLER

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Burada yer verdiğimiz haberin yayınlanmasıyla birlikte konu ile ilgili sınava girenlerce, 2011 yılı mühendislik alanında yapılan sınavlarla da ilgili sitemize birçok şikâyet ve eleştiri ulaşmıştır.

STS NEDİR?

Konuyu kısaca hatırlatmak gerekirse; Bilindiği üzere Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) 2547 sayılı YÖK yasasının 7/p maddesi gereğince, yurt dışında alınan yüksek öğrenim diplomalarının Türkiye’deki denklik işlemlerinden sorumludur. Söz konusu işlemle ilgili YÖK, Yurt Dışı Yüksek Öğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği adı altında bir yönetmelik yayımlamıştır. Söz konusu yönetmeliğe göre YÖK, seviyesinden şüphelendiği, yurt dışından mezun olan öğrencilere iki aşamalı Seviye Tespit Sınavı (STS) uygulamaktadır.

STS İLE İLGİLİ İDDİALAR

Bu sınavları YÖK alanlara göre bazılarını ÖSYM (Tıp, Öğretmenlik) yaptırmakta, bazılarını da (Mühendislik, Eczacılık, Diş Hekimliği, Mimarlık vs…) Türkiye’deki çeşitli üniversitelerin ilgili Fakültelerine yaptırmaktadır. 2011 yılı Mühendislik alanındaki Seviye Tespit Sınavı 2. aşaması İstanbul Üniversitesinin Avcılar yerleşkesinde bulunan Mühendislik Fakültesinde yapılmıştır. Söz konusu sınav sonuçları açıklandıktan sonra gerek fakültede gerekse de kamuoyunda birçok spekülasyonlar gündeme oturmuştur. Sınavdan sonra birçok kişi tarafından gerek YÖK’e gerekse de İ.Ü. Mühendislik Fakültesine çok sayıda itiraz ve şikâyet yapılmıştır. Söz konusu şikâyetlerde 2011 STS2 sınavlarında birçok usulsüzlük ve hata yapıldığı belirtilmiştir. Şikâyetlerle ilgili YÖK ve Mühendislik Fakültesince çeşitli soruşturmalar yapıldığı, yapılan soruşturmalarda sınavı kazananların özellikle çoğunun tek bir ülkeden olduğu, bunların çoğunun aynı sınıftan olduğu, belirtilmiştir. Bundan daha ilginci ise Mühendislik Fakültesinde ders veren bir akademisyenin söz konusu sınavlarla ilgili söylentiler nedeniyle, Fakülte Yönetimini protesto ederek, Fakültede ders vermeyi bıraktığı ve bunu da Fakülte Yönetimine açıkça bildirdiği ifade edilmektedir. Daha sonra ise Fakülte Yönetiminde bulunan, aynı zamanda Sınav Komisyonu başkanı olan başka bir akademisyenin, Fakülte Yönetiminden uzaklaştırıldığı bilinmektedir.

SINAV SORULARINDA HATALAR VAR MI?

Yine 2011 yılı sınav sorularında, 20-25 civarında sorunun hatalı olduğu bu konuyla da ilgili YÖK’e başvurular yapıldığı, başvurulara; YÖK’ün henüz açık net bir cevap vermediği ifade edilmektedir. Diğer yandan 2011 STS2 sınavını kazananlar arasında iktidara yakın kişilerin olduğu iddia edilmektedir. Ortada özellikle sınavlara giren adaylara, gerek YÖK’ün, gerekse de İ.Ü. Mühendislik Fakültesinin açıklaması gereken ciddi olgular bulunmakta, sınavda başarısız olan adaylar, 2011 yılı STS2 Denklik Sınavında gerçekte ne olduğunu merak etmektedir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.