logo yeni

UZMAN ERBAŞLARIN ÖZLÜK VE İSTİHDAM SORUNU ÇÖZÜLECEK Mi?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

uzman-cavus-2Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilen uzman erbaşların, özlük haklarına ve kamu kurumlarında istihdam edilmelerine ilişkin sorunların nasıl çözüleceği Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’a soruldu.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Milletvekili Celal DİNÇER, verdiği soru önergesinde; 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerde istihdam edilen uzman erbaşların çok zor bir görevi yerine getirmelerine rağmen özlük hakları bakımından birçok sıkıntı yaşadıklarından söz ederek, Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ'ın aşağıdaki soruları cevaplandırmasını istedi:

1. Kamuda sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışmalarda uzman erbaşlarla ilgili bir düzenleme yapılacak mıdır? Yapılmayacaksa bunun nedeni nedir? En azından sözleşme sürelerinin uzatılması ve personelin gelecek kaygısı taşımadan görev yapabilmeleri için yürütülen bir çalışma var mıdır?

2. Yasada yer alan 2200’ü geçmemek üzere hükmüne rağmen, uzman erbaşların halen 2200’ün 2/3’ü üzerinden ek gösterge aldıkları ve bunun da 1467 rakamını geçmediği doğru mudur? En fazla 3. Dereceye kadar yükselmelerine izin verilen uzman erbaşlardan 2200 ek gösterge üzerinden maaş alan var mıdır? Kanun metninde kastedilen 2200 neyi ifade etmektedir? Ek göstergelerinin 2200’ e çıkarılmalarıyla ilgili bir çalışmanız var mıdır?

3. TSK Tazminatı olarak da bilinen yan ödemelerin diğer personelde olduğu gibi, uzman erbaşların da kıdemine göre farklılaştırılması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

4. Uzman erbaş ve aileleri orduevlerinden neden faydalandırılmamaktadır? Bu konuda yeni düzenlemeler yapılacak mıdır?

5. Lojmanlardan faydalanmada uzman erbaşların durumu nedir? Ülke çapında kaç uzman erbaş görev yapmaktadır ve bunların kaç tanesi lojmanlardan faydalanmaktadır? Toplam lojman sayısı ne kadardır?

6. Uzman erbaşların vefatı sonrasında anne ve babalarına bağlanan maaşın düşük olmasının sebebi nedir? Subay ve astsubaylarla beraber çok zor şartlarda canını tehlikeye atarak mücadele eden meslek mensuplarına yapılan bu ayırımı sonlandıracak bir çalışmanız var mıdır?

7. Uzman erbaşların sosyal ve özlük haklarıyla ilgili olarak Bakanlığınızca yürütülen çalışmalar nelerdir? Bu çalışmalar hangi aşamadadır?

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.