logo yeni

19. MİLLLİ EĞİTİM ŞURASI BAŞLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

konferansAntalya’da başlayan 19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurul Toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, MEB şuralarının ülkenin eğitim ve kültür alanındaki birikimlerini oluşturan bilim insanları, eğitim yöneticileri, alan uzmanları, sivil toplum kuruluşları, öğretmen, öğrenci ve velileri bir araya getirdiğini belirtti.

Avcı, üyelerin alacağı tavsiye kararlarının, Bakanlık için çok önemli neticeler doğuracağından hiç şüphe duymadığını belirterek, 19. Milli Eğitim Şurasının özel ihtisas komisyonları hazırlık çalışmaları ve bunlara ilişkin sonuç raporlarının, 11 gün önce şura üyelerine gönderildiğini, bunlara eş zamanlı olarak, Adana, Aydın, Balıkesir, Erzurum, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Samsun ve Trabzon'da hazırlık çalışmaları gerçekleştirildiğini ifade etti.

Şura hazırlık çalışmalarına akademisyen, maarif müfettişi, okul yöneticisi, öğretmen, veli, öğrenci temsilcilerinden oluşan 2 bin 200 kişinin katıldığını belirten Bakan Avcı, Şuranın, "öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri", "öğretmen niteliğinin arttırılması", "eğitim yöneticilerinin niteliğinin arttırılması" ve "okul güvenliği" olmak üzere 4 temel konusu olacağını söyledi.

Avcı, öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri konusunda, öğretim programlarının niteliği, öğretim programlarında hangi konulara ne kadar yer verilmesi gerektiği konularının açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirterek, “Özellikle zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla birlikte neleri hangi yaş gruplarında nasıl öğretmeliyiz? 12 yıllık zorunlu eğitimi bitiren bir öğrenci, mesela ne kadar fizik, kimya, ne kadar matematik bilmelidir? Medeniyetimizin değerlerini genç kuşaklara nasıl aktarmalıyız? Öğrencilerimizi uluslararası akranlarıyla, çağdaşlarıyla daha iyi rekabet edebilir duruma nasıl getirebiliriz? Haftalık ders çizelgelerinde bir dönemde alınan ders sayısının sadeleştirilmesi için neler yapabiliriz? Derslerin dönemlik olarak uygulanması ya da bazı derslerin ayrı bir ders olarak okutulması yerine temel derslerle bütünleştirilmesi gibi teknik konulara varıncaya kadar hangi alternatifleri oluşturabiliriz? Bu ve benzeri sorulara en uygun cevapları bulacağımızı umut ediyorum." dedi.

Avcı, Şuranın ikinci gündem maddesi olan öğretmen niteliğinin arttırılması konusunda ise öğretmen aday adaylarının yetiştirilmesi, öğretmen eğitiminde hizmet öncesi eğitimin niteliği, öğretmen aday adaylarının mesleğe seçimi, öğretmenlerin mesleki gelişimi, hizmet içi eğitim ve kariyer sisteminin yapılandırılması gibi konuların derinliğine istişare edileceğini söyledi.

Avcı, "eğitim yöneticilerinin niteliğinin arttırılması" konusunda ise eğitim yöneticilerinin nitelikleri, okul yöneticilerinin performans değerlendirmeleri, eğitim yöneticilerinin atanma esasları gibi konuların önemli olduğunu ifade etti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.