logo yeni

POLİS KOLEJİ VE POLİS AKADEMİSİNİN KAPATILMA SEBEBİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

polis-akademisiİçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından TBMM’ye sevk edilen iç güvenlik paketi ile ilgili olarak Meclis İçişleri Komisyonunun AK Partili üyelerine brifing verildi.

Tasarının alt komisyona gitmesi

Toplantıda, paketin komisyonda önümüzdeki hafta çarşamba günü görüşmelerinin başlaması benimsendi. Muhalefetin tavrına göre tasarının alt komisyona gönderilip gönderilmeyeceğine karar verilecek.

Bakan Ala, 6-7 Ekim olaylarında polis panzerleri, kamu binaları yakılırken muhalefetin önlem alınmamasını eleştirdiğini belirterek, “Şimdi güvenlik için polisin yetkileri artırılıyor, bunu da eleştiriyorlar. 'Polis devleti' eleştirisi çok yersiz. Bu yetkilerin denetim mekanizması da olacak. Her polisin geniş yetkileri olmayacak. Mülki amir bu konuda rütbeli bir polisi görevlendirecek. O sorumlu olacak. Arama iznini de yine bu amir verecek.” dedi.

Polis koleji ve akademisi kapanacak

Paket ile birlikte, Polis Koleji ile Polis Akademisi kapatılırken, öğrenci ve öğretmenlerin haklarının korunacağına dikkat çeken Ala, "Bu düzenlemeyi yapmak zorundayız. Eğer Paralel Yapı ile mücadele edeceksek, bu gerekli. Çünkü oradaki öğrencilerin büyük bölümü Paralel Yapı'ya mensup" mesajı verdi.

Kamu güvenliğinde yetki tek elde olmalı

Ala, Jandarma düzenlemesini anlatırken, kamu güvenliği söz konusu ise bunun taşra-merkez ayrımı olmayacağını söyledi. Yetkilerin tek elde toplantısı gerektiğine dikkat çeken Ala, "Davul başkasının elinde, tokmak başkasının elinde olmaz. Güvenliğin sağlanması için bu düzenleme gerekli" dedi. Ala, jandarmanın kıyafetlerinin nasıl olacağı konusunda, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın da görüşünün alınacağını bildirdi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.