logo yeni

AVUKATLIK ÜCRETLERİNDE ARTIŞ YAPILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

avukatResmi Gazete’de bugün yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tarife ile avukatlık ücretlerinde değişiklik yapıldı.

Yeni düzenlemeye göre, avukatlık ücret tarifesi:

-İdare ve Vergi Mahkemeleri'nde takip edilen duruşmasız davalar için 750 TL., duruşmalı davalar için 1.200 TL,

-Danıştay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde ilk derecede görülen duruşmasız davalar için 1.500 TL., duruşmalı davalar için de 2400 TL. oldu.

Avukatlık ücretleri dışında, seri davalar için ister ayrı dava konusu yapılsın, ister bir davada birleştirilsin, her biri için ayrı ayrı tam avukatlık ücretine hükmedilirken, bu düzenlemede de değişikliğe gidildi.

Bu kapsamda, toplamda 50 dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam avukatlık ücretine hükmedilecek ancak

-toplamda 100 dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin yüzde 80'i,

-toplamda 250 dosyaya kadar açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin yüzde 60'ı,

-toplamda 250'den fazla açılan seri davalarda her bir dosya için ayrı ayrı tam ücretin yüzde 40'ı oranında avukatlık ücreti alınacak.

Duruşmalı işlerde bu şekilde avukatlık ücretine hükmedilmesi için dosyaya ilişkin tüm duruşmaların aynı gün aynı mahkemede yapılması gerekecek.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.