logo yeni

SGK MEMURLARININ İŞ YOĞUNLUĞU HATA YAPTIRIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

sgkBasında yer alan "SGK'dan emekli maaşı istedi ölüsün dediler" başlıklı haberlere ilişkin SGK'dan açıklama geldi.

Haberde, halen emekli olan ve eski kurumunda sigortalı olarak geçen hizmetlerine karşılık kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği konusunda SGK’ya dilekçe veren bir kişiye verilen cevapta, vefat eden ibaresinin kullanıldığı yer almıştı.

SGK açıklamasında, emekli bir kişi hakkındaki yazıda "emekli olan" yerine sehven "vefat eden" ifadesinin kullanıldığını belirterek, bu ifadenin kullanılmasının tamamen dikkatsizlikten kaynaklı bir hata olduğunu, kurumun iş ve işlemleri ile maaş ödemelerine etkisinin bulunmadığını belirtildi.

Açıklamada, son defa Devlet memuru statüsünde Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde çalışmakta iken 15 Eylül 2014 tarihinde emekliye ayrılan söz konusu kişiye, 15 Ekim 2014 tarihinden geçerli olmak üzere, 1 Ekim 2014 tarihinde emekli aylığı bağlandığı, kamu personeli statüsünde geçen sürelerine karşılık olarak hesaplanan emekli ikramiyesinin 9 Ekim 2014 tarihinde banka şubesine gönderildiği ve ilgili tarafından söz konusu tutarın 13 Ekim 2014 tarihinde tahsil edildiği belirtildi.

Kurum konuya ilişkin açıklamasında son olarak "Bu ifadenin kullanılması tamamen dikkatsizlikten kaynaklı bir hata olup, kurumun iş ve işlemlerine, maaş ödemelerine etkisi bulunmamaktadır. İlgili şahsın emekli aylıkları ve sağlık provizyonu açık olup, haberde adı geçenin Kurumumuz kayıtlarında 'ölü olarak gözüktüğü' ve vatandaşımızın yaşadığını belgelemeye çalıştığına ilişkin ifadeler tamamen gerçek dışıdır." ifadelerini kullandı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.