logo yeni

YARGI PAKETİNDE KİŞİYE ÖZEL DÜZENLEME

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm3TBMM Adalet Komisyonunda görüşmeleri devam eden yargı paketinde kişiye özel bir düzenleme yapıldığı ortaya çıktı.

Pakette yer alan, Hakimlik sınavını kazandıkları halde HSYK tarafından mesleğe kabul edilmeyenlere yeni sınav hakkı verilebilmesine imkan tanıyan düzenlemenin, tek bir kadın hakim adayını kapsadığı komisyon görüşmelerinde ortaya çıktı.

Görüşmeler sırasında, CHP milletvekili Dilek Akagün YILMAZ ve MHP milletvekili Faruk BAL, ataması yapılmadığı için intihar eden hakim Didem Yaylalı’yı örnek vererek tek kişi için yapılan düzenlemeye tepki gösterdiler.  CHP ve MHP’li vekillerin “Bir kişi için mi kanun mu çıkarılıyor” tepkisi üzerine Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi’nce sınava kazandıkları halde mesleğe kabulleri yapılmayanlara yeniden sınav hakkı getirildiğini söyledi.

Bozdağ, “Sadece 1 kadın hakim adayı sınavda başarılı olduğu  halde HSYK 3. Daire’ce mesleğe kabul edilmemiştir.  Bu düzenleme ile bu kadın hakim adayına yeniden sınav hakkı veriliyor” dedi.

Seçimlerden önceki HSYK, yaklaşık 3 bin hakim ve savcı adayı arasından sadece 3’ünü mesleğe kabul etmemişti. Bunlardan biri intihar ederek yaşamına son veren Didem Yaylalı iken, diğer adayların telefon ve su faturasını geç ödediği ve polisle tartıştığı için mesleğe kabul edilmediği söyleniyordu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.