logo yeni

HASTANEDE, ECZANEDE VE EMEKLİ MAAŞINDAN ALINAN KATILIM PAYLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ilac-2Hastanede, eczanede veya emekli maaşından; ilaç katılım payı, muayene katılım payı, reçete ücreti, tetkik farkı ücreti, erken muayene farkı gibi adlar altında alınan katılım paylarının çalışanlar ile emekliler için yarattığı sıkıntıların çözümüne yönelik çalışmaların olup olmadığı sorusuna cevap verildi.

Milletvekili Celal DİNÇER, hastalardan çeşitli adlar altında alınan katılım paylarının yarattığı sıkıntılar soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşınmıştı.

Soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından verilen cevapta şöyle denildi:

Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alan kişilerin sağlık hizmet sunucularına başvurularında alınan muayene katılım paylarına ilişkin düzenlemeler dayanağını 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 68 inci maddesinden almakta olup;

Bu doğrultuda düzenlenen mevzuat hükümleri gereği birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmamakta; İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında 5 (beş) TL, Özel sağlık hizmeti sunucularında 12 (oniki) TL katılım payı alınmaktadır.

Ayrıca yardımcı üreme yöntemi tedavilerinde birinci denemede %30, ikinci denemede %25 oranında olmak üzere bu tedaviler için belirlenen bedeller üzerinden kişilerden katılım payı alınmaktadır.

Kurumdan gelir ve aylık alan kişilerin muayene katılım payları ile ilgili kesintileri e-devlet üzerinden e-devlet şifresi ile sorgulanabilmekte, Kurumdan gelir ve aylık alanlar dışındaki kişilerin eczane başvurularında muayene katılım payı kesintilerine ilişkin bilgilendirme eczane otomasyon sisteminden çıktı olarak alınabilmektedir.

Ayrıca Kurumdan emekli aylığı alanlar, mevcut e-Devlet uygulaması kapsamında turkiye.gov.tr internet adresinden "4a Emekli Aylığı Kesintileri, 4b Emekli Aylığı Kesintileri, 4c Emekli Aylığı Kesintileri" başlıklarından yaşlılık aylıklarındaki ve emekli maaşlarındaki kesintileri görüntüleyebilmektedirler.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.