logo yeni

UZMAN JANDARMALARIN SORUNLARI KONUSUNDA ÖNERGE VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

uzman-jandarmaTürk Silahlı Kuvvetleri emrinde görev yapan ve sayıları yaklaşık 25 bin olan uzman jandarmaların ücret, tazminat ve diğer özlük hakları ile çalışma koşullarına ilişkin sorunları konusunda Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren ve Milletvekili Nurettin DEMİR, verdiği soru önergesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinde 5 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren TSK Yan Ödeme Kararnamesiyle subay, uzman jandarma ve uzman erbaşların ödemelerinde iyileştirme yapıldığını; söz konusu kararnamede sayıları 25 bin olan uzman jandarmalara “ikinci sınıf muamelesi” yapılarak astsubaylarla aynı işi yapmalarına rağmen haklarında daha az tazminat ve maaş öngörüldüğünü; bu durumun ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesini zedelediği ve çalışma barışını bozduğu; uzman jandarmaların astsubaylara göre iş güvencesinden yoksun bir şekilde çalışmalarının, sayıları giderek artan uzman jandarmaları bunalıma sürüklediği ileri sürüldü.

Milletvekili DEMİR, İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1-Subay, astsubay ve uzman jandarmalar arasında yapılan bu ayrımcılığın giderilmesi konusunda herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

2-Subay ve astsubayların okulda geçen süreleri hizmet olarak sayılırken, uzman jandarmaların okulda geçen süreleri hizmet olarak neden dikkate alınmamaktadır?

3-Belirli kadro ve görev yerlerinde (istihbarat, bomba imha, kriminal, kaçakçılık, atlı ekip vb.) astsubaylar ile birlikte eğitim alırken, astsubaylar ile uzman jandarmaların ek göstergelerinin farklı olmasının nedeni nedir?

4-TSK tazminatı astsubaylar ve uzman jandarmalar için farklı miktarlarda mı verilmektedir?

5-Astsubaylar, subaylar ve uzman jandarmalar arasındaki ücret ve tazminat farklılıkları Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değil midir?

6-Belirli bir süre çalışmanın sonucunda işsiz kalan uzman jandarmaların iş güvenceleri konusunda herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır? 

7-İş güvencesinden yoksun, mağduriyetleri giderek artan ve sayıları yaklaşık 25 bin olan uzman jandarmaların özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.