logo yeni

İSTANBULLU ÜCRETLİLERİN ENFLASYONU ZIPLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

enflasyon-2İstanbul Ticaret Odası yıllardır yaptığı üzere, İstanbul’da yaşayan ücretlilerin enflasyonunu yansıtan “İstanbul Ücretliler Geçim İndeksi”  Ekim ayı artış oranını açıkladı.

İstanbul’da ücretle çalışanların enflasyonu %2.58 oldu

İTO’dan yapılan açıklamaya göre İstanbul bazında perakende fiyatları yansıtan ve 2014 Eylül ayında % 0,63 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2014 Ekim ayında % 2,58 oranında artış gösterdi.

Giyim, gıda ve enerji artışta

İTO rakamlarına göre, Ekim ayında petrol ürünlerine yapılan aşağı yönlü fiyat ayarlamalarına rağmen, giyim sektöründe kış sezonu ürünlerinin piyasaya sürülmesi, Gıda Maddeleri, Yaş Kuru Sebze ve Meyve grubunda mevsimsel özelliklere bağlı olarak kaydedilen fiyat artışlarının yanı sıra enerji ve yakacak ürünlerindeki yukarı yönlü fiyat ayarlamaları bu ayki indeksin belirlenmesinde etken oldu.

Ekim ayında bir önceki aya göre; giyim harcamalarında yüzde 16,46, ev eşyası harcamalarında yüzde, 2,90, gıda harcamalarında yüzde 2,22, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 1,80, kültür-eğitim ve eğlencede yüzde 0,92, konut harcamalarında yüzde 0,57 artış, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde -0,10 oranında azalış izlenmiş, diğer harcamalar grubunda ise fiyat değişimi kaydedildi.

Yıl bitmeden çift haneli enflasyon rakamlarına gelindi

İTO’ya göre, 2013 yılı Ekim ayında % 7,59 olan yıllık perakende fiyat artış oranı 2014 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre % 9,97, Yıllık ortalama değişim oranı ise 2014 Ekim ayı itibariyle % 8,43 olarak gerçekleşti.

Memur maaşlarında durum ne?

Yarın itibariyle TÜİK’in Türkiye genelinde açıklayacağı enflasyon rakamları ile birlikte, 2014 yılında enflasyon farkı alamayan ve toplu sözleşme gereğince düşük maaş artışı ile yetinmek zorunda kalan memurun durumunu, sitemizde yer vereceğimiz haberde görebilirsiniz.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.