logo yeni

CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE OLAN GÜMRÜK ÇALIŞANLARINA ZIRHLI ARAÇ VERİLMİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

gumruk-kapisiTürk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş Habur gümrük kapısı çalışanlarının hayati tehlike yaşadıkları, Bakanlığın çalışanlarına yeterince sahip çıkmadığı, çalışanlara zırhlı araç tahsis edilmediği iddialarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında, Habur Gümrük Kapısı çalışanlarının içinde bulundukları tehlike şöyle ifade edildi:

“HABUR GÜMRÜK KAPISI ÇALIŞANLARININ CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

Bilindiği gibi Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle, Türkiye –Suriye sınırında bulunan kapılar işlem göremez hale gelmiştir. Güvenlik nedeniyle de Türkiye’den Suriye’ye geçişler yapılamamaktadır. Türkiye’nin Suriye’ye açılan kapıları işlevini yitirmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgemizde en büyük sınır kapısı olan Habur Gümrük Kapısı, günlük ortalama 6 bine yaklaşan araç geçişi ile ülkemizin, Irak ve Ortadoğu ülkelerine açılan stratejik öneme haiz bir gümrük kapısıdır.

Özellikle Suriye Sınır Kapılarının işlerliğini kaybetmesiyle, Habur Gümrük Kapısının yükü daha da artmıştır. Habur’da görev yapan Gümrük Personeli, ağır iş yükünün yanı sıra sürekli olarak saldırıya maruz kalmaktadır. Saldırılar, hem Gümrük sahasında hem de Silopi’den Habur’a personel taşıyan servis araçlarına yapılmaktadır.

AÇILIM PROJESİNİN BEDELİNİ GÜMRÜK ÇALIŞANLARI ÖDÜYOR

Habur Gümrük bölgesinde, Irak’tan girişte “Köprü” adı verilen mevkide daha önce jandarma görev yaparken, hükümetin açılım projesiyle birlikte, gümrük sahasında özellikle Irak’ta girişleri kontrol eden jandarma gümrükten çekilmiş, denetim muhafaza memurlarına bırakılmıştır. Bu nedenle de kaçak mal getirmek isteyen özellikle Şırnak nüfusuna kayıtlı kişiler kanunsuzluğa izin vermeyen Gümrük çalışanlarına saldırmakta ve önemli ölçüde yaralanmalar olmaktadır.

Silopi’de bulunan Gümrük Lojmanlarından personeller, servis araçlarıyla Habur’a geliş gidişlerinde sık sık taşlı sopalı saldırıya uğramaktadırlar. Mevcut servis araçlarının camları sürekli kırıldığı ve personelin yaralanması nedeniyle camlar kaldırılmış, tel örgülerle kapatılarak servis hizmeti yapılmaya çalışılmaktadır.

Son 1 yıl içinde onlarca defa taşlanan servis araçlarına saldırılar, özellikle Aynel Arap (Kobani) bahanesiyle ülke genelinde başlatılan başkaldırı sürecinde daha da yoğunlaşmıştır. Silopi’deki Gümrük çalışanlarının kaldığı lojmanlar da saldırılardan nasibini almaktadır.

PEŞMERGEYİ KARŞILAMA BAHANESİYLE, GÜMRÜK ÇALIŞANLARI BİR KEZ DAHA SALDIRIYA UĞRADI

Önceki gün, peşmergenin Aynel Arap’a (Kobani) yardım adı altında ağır silahlarla donatılmış araçlarının Habur Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye girişini bekleyen terör örgütü yandaşlarından oluşan 150 kişilik bir grup, Gümrük Kapısı’na saldırmıştır. Taşlı sopalı saldırıda bazı gümrük çalışanları yaralanmış, Gümrük Kapısı’ndaki gümrük işlemleri yapılan peronların camları kırılmıştır. Bu olay, kamuoyundan gizlenmiştir. Özellikle Şırnak Valisi, Gümrük Kapısı’nda bölücü eşkıya yandaşlarının toplanmış olmasına rağmen, emniyet tedbiri almamış, ne polis ne de asker göndermemiştir. Bölücü grup sadece saldırmakla kalmamış, Habur Gümrük Kapısı’nı işgal ederek kapıyı kontrol etmeye kalkışmıştır. Olaydan saatler sonra jandarma gelerek, kapıya müdahale etmiş, bölücü örgüt yandaşlarını gümrükten çıkartmıştır. Bütün bu saldırılar, bölgenin diğer merkezlerinde olduğu gibi kamuoyundan gizlenmektedir. Özellikle terörün merkezi haline gelen Şırnak, Cizre ve Silopi üçgenindeki olaylar, Şırnak Valisi tarafından ört bas edilmeye çalışılmakta, yanlış enformasyonla halk aldatılmaktadır.

CAN GÜVENLİĞİ OLMAYINCA VARDİYA KALDIRILDI

Sürekli saldırılar neticesinde can güvenliği iyice tehlikeye düşen gümrük çalışanları çareyi vardiyalı çalışmayı kaldırmakta buldular. Günde 3 vardiya olan çalışma süreleri, tek vardiyaya düşürüldü. Sabah saat 07:00’a alındı. Personel 24 saat gümrükte çalışmaya başladı. Her sabah saat 7:00’da vardiya değişimi gerçekleşmektedir.

550 PERSONELİN 150’Sİ PSİKOLOJİK NEDENLERLE RAPORLU

Habur Gümrük Kapısı çalışanları hem çalışırken, hem de işe gidip gelirken yapılan saldırılara, ikamet ettikleri lojmanlara da sirayet etmesi, çalışanları depresyona sokmuş, psikolojileri bozulmuştur. Bugün itibariyle 150’yi aşkın personel geçirdikleri depresyon nedeniyle sağlık raporu almış, işe gitmemektedir. Halen çalışan personel ise depresyon hapları ile hizmet yürütmeye çalışmaktadır.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ÇALIŞANLARINA SAHİP ÇIKMIYOR

Sendika olarak, Habur Gümrük Kapısında yaptığımız incelemeler sonrası 9 ay önce Bakanlığa sunduğumuz çalışanlarla ilgili raporun gereği bugüne kadar yerine getirilmemiştir. Şırnak Valiliği ve Silopi Kaymakamlığı ise yazılı başvurularımıza cevap dahi vermemiştir. Böylece Habur’da çalışan 550 gümrük personeli, devlet tarafından kaderine terk edilmiştir.

Son 1 yılda Bakan Yardımcısı Fatih Metin ile 2 defa görüşülmüş, başta Müsteşar Yardımcıları ve Genel Müdürlerle defalarca görüşülmesine rağmen; çalışanların sorunları ve özellikle can güvenlikleri ile ilgili bir tedbir alınmamıştır.

ZIRHLI SERVİS ARACI BÜROKRASİYE TAKILDI

Çalışanların can güvenliği için zırhlı araç talebimizin “Bürokrasiye takıldığı” ifade edilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, “zırhlı araç alınması ile ilgili Kalkınma Bakanlığı’na yaptığımız talep kabul görmedi. Maliye Bakanlığı’da karşı çıkıyor. Kiralamak ise oldukça pahalı, bir sivil toplum örgütüne temin ettireceğiz” diyorlar.

Gümrük çalışanlarının hayatı bürokrasiye takılıyor. Üzülerek ifade etmeliyiz ki, söz konusu devlet memurlarının hayatları olduğunda, ülkeyi yönetenler ayak sürüyorlar.

Habur Gümrük Kapısı’na güvenlik için tekrar Jandarma talebimiz de karşılık bulmamıştır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, lojman sorunlarının çözümünde önümüzdeki yıllarda ihaleye çıkılacağını ifade etmişlerdir.

HABUR GÜMRÜK KAPISI ÇALIŞANLARI KADERİNE TERK EDİLDİ…

Sendika olarak tüm girişimlerimiz ne yazık ki, karşılık bulmamıştır. Habur’da, devlet otoritesi kalmamıştır. Bölge bölücü terör örgütüne terk edilmiştir. Gümrük çalışanları her gün ölümle yüz yüzedir. Habur Gümrük Kapısı S.O.S vermektedir. Yetkililer ise olayları sadece seyretmektedir.  Gümrük çalışanlarının dayanma gücü kalmamıştır.

Hükümeti; Habur Gümrük Kapısı’nda kaderine terk ettiği 550 gümrük memuruna  sahip çıkmaya ve can güvenliklerinin sağlanması için insaniyet adına göreve davet ediyoruz.”

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.