logo yeni

MİLLİ EĞİTİM KURSLARI BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

egitim4Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda açılacak ücretsiz kurslar bugün başlıyor.

2008 yılında Bakanlık tarafından amacına hizmet etmediği gerekçesi ile kapatılan kurslar, Dershanelerin 2015 Eylül ayında kapanacak olmasından sonra, bugün tekrar yeniden başlıyor. Kursların hafta içinde akşam saat 22.00’ye kadar sürebileceği, öğrencilerin takviye ders ihtiyacının karşılanabilmesi için gerekirse ücretli öğretmen istihdam edilebileceği söyleniyor. Ayrıca akademisyenlerin de bu kurslarda öğretmen ihtiyacının karşılanması için istihdam edileceği belirtiliyor.

Açılan bir kursun en az, dönemlik 36 saat, yıllık 72 saat olması, öngörülürken, ders saatleri 40 dakika olacak. Kurslar hafta sonu olduğu gibi, yarıyıl ve yaz tatillerinde de yapılacak. Hafta sonları yapılan kurslar her gün en fazla 8 saat olacak.

Ortaokul ve lise öğrencileri kursları kendi okullarında, mezunlar halk eğitim merkezlerinde görürken, bir okulda kurs açılmazsa öğrenciler kurs açılan başka bir okula kayıt yaptırabilecek.

Hafta içi eğitim verilecek kurslarda saat 22.00’ye kadar eğitim devam edebilecek. En az 2 saat en fazla 8 saat ders olacak. Aynı ders üst üste aynı gün 2 saatten fazla olmayacak.

Bir dersten kurs açılabilmesi için gereken asgari öğrenci sayısı 10 olurken, sınıfların 20 öğrenci olması planlanıyor.

Veli ya da öğrencilere öğretmenini seçme hakkı tanınıyor.

Öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerilerini ölçmek için her ay değerlendirme yapılması düşünülüyor.

Kursta disiplini bozan öğrencilere bulunduğu sınıf kademesinin ilgili mevzuatına göre disiplin işlemi yapılacak. 

 memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.