logo yeni

UZMAN JANDARMALARA AYRIMCILIK MI YAPILIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

uzman-jandarmaUzman jandarmalara mümtaz terfi, ek gösterge gibi konularda ayrımcılık uygulandığı, bu sebeple özlük hakları ile ilgili konularda düzenleme yapılması gerektiği hususlarını içeren önerge verildi.

Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergede, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 25.000 Uzman Jandarmanın özlük hakları ve diğer sosyal hakları konusundaki yakınmaları ve durumlarının açıklığa kavuşturulması konusunda çeşitli zaman aralıklarında yapılan başvurulardan bir sonuç alınamadığını belirten İstanbul milletvekili Prof. Dr. Haluk EYİDOĞAN, ayrıca önergesinde şu sorulara yer verdi:

"1-Subay-Astsubaylara uygulanan mümtaz terfi olayı Uzman Jandarmalara neden uygulanmamaktadır?

2-Subay ve astsubayların okulda geçen süreleri hizmetten sayılmasına rağmen Uzman Jandarmaların ki neden sayılmamaktadır? Bunun sebebi nedir? Uzman Jandarmalar Ordu Mensubu değil midir?

3-Uzman Jandarmalar belirli kadro ile görev yerlerinde Astsubaylar ile birlikte; İstihbarat, Bomba imha, Kriminal, Narkotik, Kaçakçılık, Silah Ruhsat, Atlı Ekip, Motorize Ekip, Arama Kurtarma Ekipleri, Komando, Trafik Timi, Asayiş Timi gibi alanlarda beraber kurs görerek eğitim almakta iken Uzman Jandarmaların ek göstergesi ile Astsubayların ek göstergesi neden farklılık göstermektedir? TSK tazminatını neden en az Astsubaylar kadar alamamaktadırlar?

4-Anayasa da yer alan; “Ücretin emeğin karşılığı olduğu, Devletin çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır” denmektedir. Bu nedenle Uzman Jandarmaların yaşadığı durum Anayasada yer alan ‘EŞİTLİK İLKESİ’ne ve Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine aykırılık teşkil etmiyor mu?                                                                                                ; .

5-Astsubaylar ile Uzman Jandarmalar aynı eğitimi almalarına rağmen Uzman Jandarmalara 2200 ek gösterge Astsubaylar 3600 ek gösterge verilmesinin sebebi nedir? Bu konu ile ilgili yaptığınız çalışmalar var mıdır?

6-Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapan yaklaşık 25:000 uzman Jandarmaların Özlük hakları ile ilgili ne gibi çalışma yapılacaktır? Bu insanlar yaptığı işten ve mesleğinden mutsuz olmasının sebebi nedir?"

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.