logo yeni

calisanlar2 copy

ERZURUMDA MECLİS VURGUNU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Savcılığın 55 meclis üyesinin toplam 166 bin liralık haksız kazanç elde ettiğini iddiasıyla hazırladığı 10 sayfalık iddianame Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. "Resmi Belgede Sahtecilik ve Kamu Kurumu Zararına Dolandırıcılık" suçundan 55 meclis üyesi haklarında 3 ila 7 yıl arasında hapis cezası istemi ile yargılanacak. 

Olay İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin, Erzurum İl Genel Meclisi’nin AKP, MHP ve BDP ‘li 55 üyesinin birbirlerinin yerine imza atarak katılmadıkları meclis oturumları karşılığında 5 ila 6 bin lira arasında ücret aldıklarını belirlemesi ile patlak verdi. Ayrıca Polis Kriminal Laboratuarı tarafından verilen ekspertiz raporları ile üyelerin imza örnekleri tespit edilince Meclis Üyeleri’nin haklarında soruşturma istenmesi sonrası Danıştay’a dava açmış, Danıştay 9’ncu Daire Başkanlığı, Meclis üyelerinin bu talebini reddedince Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Cumhuriyet Savcısı Mevlüt Yalçın’ın hazırladığı 10 sayfalık iddianamede şu görüşlere yer verdi:

 "2005-2008 tarihleri arasında Erzurum İl Genel Meclis Üyesi oldukları bilinen şahıslar, meclis toplantısına katılmadıkları halde yerlerine sahte imza attırmak suretiyle sahte belge düzenledikleri ve bu belgeleri kullanarak bunun karşılığında toplantı ücreti adı altında "haksız kazanç sağlamak suretiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işledikleri" ihbar edilmiştir. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin ön inceleme yapıldığı ve yapılan soruşturma kapsamında şüpheliler hakkında soruşturma izni verilerek, şüphelilerin Danıştay’a dava açtıkları ve bu davaların Danıştay 9. Dairesi tarafından reddedilmesi üzerine savcılığımızca başlatılan soruşturmada, şüphelilerin yazılı imza örnekleri ve kriminal laboratuarı sonuçlarında "sahte imza" kullanıldığı belirlendi."

2005-2008 yılları arasında 166 bin lira haksız kazanç sağladıkları iddia edilen 55 Meclis Üyesi hakkında TCK’nın 158-1, 204-1 maddesi kapsamında ‘Resmi belgede sahtecilik, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık’ suçlarından 3 ila 7 yıl arasında değişen hapis cezası istemi ile yargılanacaklar.

Hakkında dava açılan meclis üyelerinden olan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın her Erzurum gezisi sırasında evinde ziyaret ettiği eski üyelerden ve 14 Mart 2010 tarihinde 82 yaşında vefat eden Mahmut Orhan Kişioğlu hakkında ise "kovuşturmaya yer olmadığı" yönünde karar verildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.