logo yeni

DİN GÖREVLİLERİ HASTANELERDE MANEVİ DESTEK VERECEKLER

Aktif . Yayınlanma mansethaber

imam2Sağlık Bakanlığının bazı hastalıklarla mücadelede yardımcı olması amacıyla hastanelerde “palyatif bakım merkezleri” kuracağı bildirildi.

Palyatif bakım merkezleri ile kanser, ALS, kalp-damar gibi hastalıkları olan hastaların zor olan tedavi süreçlerinde rahatlamalarını sağlayacak önlemlerin alınması amaçlanıyor.

Bu amaçla hastanelerde kurulması düşünülen palyatif bakım merkezlerinde 10-20 yataklı meşgale odası, muayene odası, hastaların televizyon izleyebileceği toplantı odası ve mutfağın bulunacağı bildirildi.

Evde de verilecek

Palyatif bakım hizmetlerinin, yataklı sağlık tesislerinde palyatif bakım merkezleri, yataklı sağlık tesisleri dışında ise aile hekimleri ve evde sağlık hizmet birimleri tarafından yürütüleceği belirtiliyor.

Uzmanlar görev alacak

Ayrıca hastalara ruhsal ve psikososyal destek sunacak olan 8 ayrı uzmandan oluşan bir ekip te bu birimde görev yapacak. Ekipte uzman hekim, diyetisyen, hemşire, psikolog, sosyal çalışmacı, fizyoterapist veya fizyoterapi teknikeri, din görevlisi, hasta bakıcı gibi görevlilerin yer alacağı ve hastalara destek vereceği belirtiliyor. Din adamlarının hastaların dinine göre mi yoksa sadece imamların mı görev alacağı ise halen belirsizliğini koruyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak hazırlana yönergede, bu merkezlerin yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla karşılaşan hastalarda ağrı ve diğer semptomları erken tanımlamak ve değerlendirmek, bu kişilere ve aile bireylerine tıbbi, psikolojik, sosyal ve manevi destek vererek acılarını hafifletmek veya önlemek amacıyla kurulacağı belirtildi.

Hasta yakınlarına da destek

Palyatif bakım hizmetleri sadece ağrı ve semptom yönetimi gibi klinik hizmetlerle kısıtlı kalmayacak. Merkezde hastanın yanı sıra hasta yakınlarına da hizmetler verilecek. Doktorlar hasta yakınını tedavi süreci hakkında bilgilendirecek. Psikolog ve din görevlileri ise ölümü kabullenme, bilgilenme ve yas ile mücadele konusunda yardımcı olacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.