logo yeni

calisanlar2 copy

ANAYASA MAHKEMESİNE NASIL BAŞVURACAKSINIZ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Anayasa ile güvence altına alınmış olan temel hak ve özgürlüklerden herhangi birinin, kamu gücü tarafından ihlal edilmesi ve olağan kanun yolları ile bu ihlalin engellenememesi durumunda, ihlal nedeniyle kişisel hakkı doğrudan etkilenenler, Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunarak, bu hak ve özgürlüklerin korunmasının sağlanmasını isteyebilir.

“Bireysel başvuru” olarak isimlendirilen bu başvurular, 23 Eylül 2012 tarihinden itibaren Anayasa Mahkemesi Başkanlığına yapılabiliyor.

Yeni başlayan bir uygulama olması ve Mahkemenin başvuru dilekçesinde çok sayıda ve gereksiz şekil şartı aramakta olması nedeniyle, konuyu açık ifadelerle açıklamaya çalışmak ve başvuru dilekçelerinin düzenlenmesine ilişkin bilgiler vererek, bu yola başvuracaklara kaynak oluşturmak amacıyla hazırladığımız BİREYSEL BAŞVURU dosyasını, memurunyeri.com olarak ziyaretçilerimizin hizmetine açıyoruz.

İlgili dosyamıza buradan ya da Hukuki Destek menüsü altındaki Anayasa Mahkemesine Başvuru Rehberi kısmından ulaşabilirsiniz.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.