logo yeni

calisanlar2 copy

KKTC SINAVLARI DA BİZİM SINAVLARA BENZİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

KKTC’de Başbakan İrsen Küçük’ün imzasını taklit ederek bakan ve bürokratlara yönelik sahte talimat belgeleri hazırladığı öne sürülen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eski müsteşarı Mustafa Tanju Tokay ile Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir Hüseyin Emirkanı tutuklanmıştı. Emirkanı’nın evindeki aramalarda, dışarıya çıkarılması yasak olan öğretmenlik sınavlarına ait soru kitapçıklarına ve cevap anahtarlarına ulaşılırken, yapılan incelemelerde Emirkanı’nın yakın dostu olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun torunu Dilara Meral Koruhan ile Eroğlu’na yakın isimlerin çocuklarının sınavda dereceye girmesi üzerine de öğretmenlik sınavında şaibe olduğu iddiasıyla çok sayıda KKTC vatandaşı protesto eylemine katılmıştı. 

KKTC polisi, sınavda dereceye giren öğrencileri emniyete çağırarak sınavla ilgili sorgulamaya başladı. İlk etapta sınava giren 20 kişinin ifadesini alan polis, sınavda dereceye giren öğretmen adaylarının tamamını sorgulayacak. Konuyu Star Kıbrıs Gazetesi’nde dile getiren gazeteci Ümit Bahsi de bilgisine başvurulanlar arasında yer alıyor. KKTC’de önceki akşam toplanan ve sınavda şaibe iddiasını görüşen Bakanlar Kurulu, yaptığı toplantıda öğretmen sınavlarıyla ilgili şaibe yapıldığı açıklaması yaparken, durum temizlenene kadar öğretmen atamalarının durdurulduğunu açıkladı. Eğitim Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, şaibeli sınavın 9 Ekim’de yeniden yapılacağını açıkladı.

Sınavda yüksek puan alanlar arasında kendi dalında sınavını birincilikle kazanan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun torunu,  UBP İlçe Örgütü Başkanının kızı ve Emir Emirkanı’nın yakın arkadaşının bulunduğu iddia edildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.