logo yeni

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET Mİ DEDİNİZ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

merkez-bankasiSayıştay’ın “Merkez Bankası 2013 Yılı Denetim Raporu” personel için banka bütçesinden 33 milyon liralık harcama yapıldığını ortaya çıkardı.

Merkez Bankası’nın, personeli ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin tedavi ve ilaç giderleri için özel sağlık kuruluşlarına toplam 23 milyon 470 bin lira ödeme yapıldığı öğrenildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanması gereken sağlık harcamalarının kurumun bütçesinden yapılmasını eleştiren Sayıştay, Merkez Bankası’nın yönetmelikte dayanağı bulunmadığı halde personeline 9 milyon 663 bin lira denge tazminatı ödediğini tespit etti.

54 hastaneyle anlaşma

Personelin ve yakınlarının özel sağlık harcamalarınına ilişkin raporda şu değerlendirmelere yer verildi:

"Banka Meclisi tarafından çıkarılan “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aile ve Sağlık Yardımları Yönetmeliği”ne göre çalışanlar ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerine sağlık yardımı kapsamında tedavi giderleri TCMB bütçesinden ödeniyor.

Sağlık yardımı kapsamında özel sağlık kurum ve kuruluşları ile özel hekimler tarafından ayakta yapılan muayene ve tedavi ücretlerinin yüzde 90’ı Merkez Bankası tarafından karşılanıyor.

Diş muayene ve tedavi ücretlerinin yüzde 80’i, uzun süreli ve güç çareli hastalıkların ayakta tedavisi ile yatarak tedavi giderlerinin ise tamamı Merkez Bankası bütçesinden ödeniyor.

Ayakta tedavide kullanılan ilaç bedellerinin yüzde 80’i, uzun süreli ve güç çareli hastalıklar ile yatarak tedavide kullanılan ilaç bedellerinin ise tamamı yine banka bütçesinden ödeniyor.

2013 yılında toplam 54 adet özel hastane anlaşması bulunan Merkez Bankası 2013 yılında tedavi giderleri için 21 milyon 660 bin lira ve ilaç giderleri için 1 milyon 810 bin lira olmak üzere toplam 23 milyon 470 bin lira ödeme yaptı."

Kanunu aykırı

5510 sayılı Kanun ile birlikte 2010 yılından itibaren tüm çalışanların SGK çatısı altında birleştirildiğini ve kanun kapsamındaki idarelerin bütçelerinden tedavi ile ilaç ödemesi uygulamasına son verildiğini hatırlatan Sayıştay, raporda “Banka Meclisi tarafından kanuna aykırı bir takım düzenleyici işlemlerin (yönetmelik, uygulama talimatı gibi) yürürlüğe konulması hukuken mümkün bulunmamaktadır. TCMB sermayesinin %55,12’si Hazine’ye aittir ve bu kapsamda çalışanları ve bakmakla yükümlü olduklarının tedavi ve ilaç giderleri SGK tarafından karşılanmalıdır. Bu uygulama ile çalışanlar için bir yandan SGK’ya prim ödenirken, diğer yandan da özel hastanelere bu yolla kaynak aktarılmaktadır” dedi.

O pay sembolik savunması

Sayıştay’ın bu tespitlerine Merkez Bankası, bağımsız ve kendine özgü bir hukuki statüye sahip olduğunu belirterek, Hazine’nin banka hissesinin sembolik olduğunu ve bu nedenle kamu mevzuatı dışında bütçe yapabileceklerini ifade etti. Sayıştay ise bu savunmanın hukuki ilkelere uygun düşmediğini belirterek, banka mensuplarının sağlık hizmetleri kısmen değil tamamen SGK’ya devredilmesi gerektiğini vurguladı.

Tazminatta dengeyi bozdu

Sayıştay’ın Merkez Bankası denetim raporunda yer alan bir başka dikkat çekici nokta ise personele her ay ödenen denge tazminatı oldu. Sayıştaş denetçileri, 2013 yılında personele, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Memurları Yönetmeliği’nde yer almadığı halde Banka Meclisi’nin idari kararı ile toplam tutarı 9 milyon 663 bin lira olan denge tazminatı ödemesi yapıldığı görüldü. Merkez Bankası savunmasında, denge tazminatının maaş sisteminin sadeleştirilmesi için yapılan geçici bir uygulama olduğunu ve herkese yapılmadığını ifade etti. Sayıştay mevzuatta yer alması gereken bir maaş kaleminin idari bir kararla ödenemeyeceğini belirterek şeffaflık, denge tazminatının kimlere ve ne şekilde ödeneceğinin açık bir biçimde mevzuatta yer alması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: www.sozcu.com.tr

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.