logo yeni

TAŞERON SORUNLARINA YÖNELİK DÜZENLEME ÇALIŞMASI BAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseron2002 yılından beri sayıları sürekli artan taşeron işçilerin sıkıntılarına yönelik düzenleme hazırlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soruldu.

İzmir milletvekili Alaattin YÜKSEL tarafından hazırlanan önerge ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in şu soruları cevaplandırması istedi:

“4857 Sayılı İş Kanunu ile taşeron işçi çalıştırılmasının yasal olarak düzenlendiği 2002

yılından itibaren, taşeron işçilerin sayısı, yaşadıkları sorunlar ile birlikte artmakta, bugün kamu kurum ve kuruluşlarındaki pek çok asli iş taşeron çalışanlarca yürütülmektedir.

Bu bağlamda;

1.      Ülkemiz genelinde 2002-2013 yılları arasında faaliyet gösteren taşeron şirket sayısı ne kadardır? Bu şirketlere bağlı çalışan taşeron işçi sayısı yıllar itibariyle nedir?

2.      Kamu kurum ve kuruluşlarının taşeron şirketlere 1 yılda yaptıkları ödeme miktarı ne kadardır?

3.      Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda kaç taşeron firma çalışmaktadır? Bu şirketlere bağlı çalışan taşeron işçi sayısı nedir?

4.      Kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan taşeron işçilerin ne kadarı asli, ne kadarı yardımcı işlerde çalıştırılmaktadır?

5.      Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin tıpkı kadrolu çalışanlar gibi, maaş aldıkları bankaların değişmesi durumunda verilen promosyon ücretlerinden faydalandırılmasını sağlamak üzere bir düzenleme yapılacak mıdır?

6.      İş güvencesi, toplu sözleşme, ücretler, fazla mesai ücreti, tazminat, zamanında yatmayan maaşlar, her ay maaşlarından yapılan kesintiler gibi ekonomik ve sosyal haklar açısından kadrolu çalışanlarla eşit haklara sahip olmaları için yasal bir düzenlenme yapılması Bakanlığınızın gündeminde midir? “Eşit işe, eşit ücret” sosyal devlet olmanın bir gereği değil midir? Bunu sağlayacak mısınız?

7.Sayılarıyla birlikte sorunları da artan taşeron işçilerin sorunlarının çözümü için Çalışma Bakanlığı olarak bugüne kadar somut ne tür adımlar atılmıştır?

8. Taşeron işçiler gibi düşük ücret alan çalışanlardan, gelir yergisi gibi kesintilerin yapılmaması yönünde bir düzenlemeniz söz konusu olacak mıdır?”

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.