logo yeni

ENGELLİ GEÇİCİ İŞÇİLERİN KADRO SIKINTISI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

engelliGeçici işçi statüsünde çalışmakta olan engelli personelin kadro taleplerinin görmezlikten gelinmesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’e soruldu.

Hem engelli olan hem de geçici olarak çalıştırıldığı için yılın geri kalan zamanında  geçimini sağlamakta sıkıntı yaşayan geçici işçilerin problemlerini konu alan ve İstanbul milletvekili Dr. Celal DİNÇER tarafından hazırlanan önergede şu ifadelere yer verildi:

"Ülke genelinde sözleşmeli geçici işçi statüsünde çalışan 6000 civarında engelli vatandaşımızın tüm başvurularına rağmen kadroya geçişleri sağlanmamış, işe başlamalarını takip eden dönemlerde yapılan kadrolu atamalarda talepleri dikkate alınmamıştır.

Anayasa’nın 61. maddesi engellilerin korunmaya alınan gruplar arasında sayılmasını hüküm altına almıştır. Anayasanın 10. maddesi ile de pozitif ayrımcılık yapılmasının eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmeyeceği gruplar arasına engellileri de almıştır. Dolayısı ile engellilerin normal insanlar gibi yaşamın her safhasında hayatlarını sürdürebilmeleri sosyal yaşamda yer alabilmeleri ve örgütlenebilmeleri bakımından kolaylık sağlayıcı, teşvik edici düzenlemeler yapılmalıdır.

Engelli olup geçici süreli çalıştırılan bu vatandaşlarımız yılın altı ayında işsiz kalmakta ve ailesini geçindiremeyerek mağduriyet yaşamaktadır. Engeli bulunmayan diğer geçici personel bu süre için geçici işler bulup, yaşamını idame ettirme yetisine sahip iken, engelli vatandaşlarımız özel durumları nedeniyle bu sürede gelirden yoksun kalmaktadır. Ailelerin parçalanmasına, engelli vatandaşlarımızın mağduriyet ve psikolojik çöküntüler yaşamasına sebep olan bu durumla ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Doç. Dr. Ayşenur İSLAM tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle 27/01/2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiğimiz soru önergesinin yaklaşık dokuz ay süren değerlendirmesi sonucunda, ilgili Bakanlığın 08.09.2014 tarih ve 133595 sayılı yazısıyla verilen cevapta bu soruların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca cevaplandırılmasının uygun olacağını bildirmesi üzerine;

1.    2013 Yılı sonu itibariyle kamu kurumlarında geçici işçi statüsünde çalıştırılan toplam engelli işçi sayısı kaçtır? Son beş yıl içinde kadroya geçirilen engelli işçi sayısı ne kadardır?

2.    Anayasa’nın hükmü doğrultusunda pozitif ayırımcılık yaparak, geçici işçi pozisyonunda çalışan engelli vatandaşlarımızın kadroya alınması için herhangi bir çalışmanız varımdır? Yoksa bunun gerekçesi nedir? Varsa ne zaman tamamlanması düşünülmektedir?

3.    Özel durumları nedeniyle çalışmadıkları dönemde iş bulamayan sözleşeli geçici engelli işçi vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin sona erdirilmesi için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.